Faithless

Faithless fot. EMI Music Poland

Faithless

kraj: Wielka Brytania

gatunek: trip-hop, house, trance

Faithless jest brytyjską formacją, wykonującą swoje utwory w stylu elektroniki, trip hopu, trance’u i house. Początek ich twórczości w 1995 roku, datuje się jako jeden z najważniejszych momentów w kształtowaniu się nurtu muzyki klubowej w Europe. Faithless swoimi kawałkami szybko podbili parkiety imprezowe na całym świecie, wpływając bezpośrednio na kształt współczesnego clubbingu.

W skład formacji wchodzą: Maxwell Alexander „Maxi Jazz” Fraser, Ayalah Deborah „Sister Bliss” Bentovim i Rowland Constantine „Rollo” O'Malley Armstrong.

Ich debiutancki singiel „Salva Mea” (Save Me) wydany niedługo po zawiązaniu się formacji, szybko zdobył muzykom popularność na scenie muzycznej. Ich melodyczna wizja oraz pomysły aranżacyjne były wyjątkowo świeże, dzięki czemu skutecznie zwrócili oni na siebie uwagę, zarówno spragnionej publiczności jak i środowiska krytyków muzycznych. Na sukces singla w dużej mierze wpłyną unikalny wokal Jazza, który połączony był z głębokimi lirycznie tekstami utrzymanymi w stylu hip-hopowym. Tekst łączył w sobie przesłanie duchowe, polityczne, socjologiczne oraz społeczne – był to wyraz prawdziwego skomplikowania codziennej, ludzkiej świadomości utrzymany w niesamowitym melodycznym stylu.

Faithless to nie tylko muzyka, ale specyficzny styl myślenia oraz nurt społeczny. Muzycy posiadają milionowe rzesze zdeklarowanych fanów na całym świecie oraz angażują się do wielu artystycznych projektów z najbardziej znanymi artystami.

Formacja odniosła bardzo duży komercyjny sukces – ponad 12 milionów sprzedanych egzemplarzy samych albumów, jednak sława nie uderza im do głowy. Ich przekaz w dalszym ciągu pozostaje świeży, trzymając się konwencji, jakie muzycy przyjęli na początku swojej działalności. Cztery pierwsze albumy Faithless: „Reverence” (1996), „Sunday 8PM” (1998), „Outrospective” oraz „No Roots” (2004), to praktycznie nieprzerwane pasmo muzycznych sukcesów. Każdy album plasował się wysoko w notowaniach najbardziej prestiżowych list przebojów oraz zdobywał sobie status od złota do platyny.

W 2005 roku Faithless z okazji 10-lecia swojej formacji wydali specjalną składankę zatytułowaną „Forever Faithless – The Greatest Hits”. Pozytywny odzew ze strony publiczności nie spowodował jednak, że muzycy spoczęli na laurach. Rok później na rynku pojawił się nowy krążek „To All New Arrival” oraz kilka nowych singli jak np. „Bombs”, który przez swój kontrowersyjny teledysk, nie został dopuszczony do emisji przez MTV. Faithless często używa swojej muzyki do budzenia z myślowego uśpienia słuchaczy. „Bombs” jest tego idealnym przykładem. Teledysk przeplatany jest zdjęciami wojennymi oraz sytuacjami z codziennego życia – ma to pokazać, że wojna nie jest jedynie jednowymiarowa, ale oddziałuje na wszystkie poziomy ludzkiej codzienności.

Każdy z muzyków wchodzący w skład formacji, prowadzi swoje indywidualne projekty muzyczne, dzięki temu Faithless nabiera prawdziwie wyjątkowego brzmienia, biorącego się ze stale powiększającej się puli różnorodnych muzycznych doświadczeń.

W 2009 roku grupa ogłosiła, że zamierza w swoim następnym albumie powrócić do stylu dance’owego. W 2010 roku pojawił się nowy singiel „Not Going Home”, promujący nowy krążek „The Dance”.

Faithless dla wielu fanów na całym świecie to prawdziwe muzyczne ikony. Niepowtarzalna dynamiczność, głębia lirycznego przekazu oraz artyzm na mistrzowskim poziomie sprawia, że grupa stanowiła i nadal stanowi niedościgniony wzór dla następujących po sobie artystów. Utwory Faithless to idealny sposób na oderwanie się od codziennej rzeczywistości oraz poszerzenie swoich perspektyw. Refleksyjne kompozycje pozwolą myślom płynąć spokojnie, przynosząc słuchającemu niesamowite melodyczne doznania oraz możliwości do rozwoju swojego ludzkiego potencjału.