Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Fantastic Plastic Machine

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Fantastic Plastic Machine

kraj: Japonia

gatunek: house, downtempo

Fantastic Plastic Machine to pseudonim sceniczny japońskiego Dj’a oraz muzyka elektro Tomoyuki Tanaki. Tanaka traktowany jest jako cześć fali Shibuya-kei, która szeroko czerpie z takich stylów jak: bossa nova, lounge music, soft rock, french pop, big beat, electronica, house, trip hop, downtempo oraz neo-psychodelia. To połączenie najróżniejszych gatunków muzycznych owocuje niesamowitymi kompozycjami, które potrafią na długo zapaść w pamięć. Tanaka to jeden z międzynarodowych mistrzów perfekcyjnego łączenia wysmakowanych sampli. Jego utwory cieszą się uznaniem na światowej scenie muzycznej, przekraczają już od wielu lat granice kraju kwitnącej wiśni.

Tanaka rozpoczął swoją karierę pod koniec lat 80 – tych ubiegłego stulecia, grając jako basista w rockowej formacji Margarine Strikes Back. Później na początku lat 90 – tych stał się regularnym Dj’em klubowym w rejonie Kansai, pracował również dorywczo w teamie Dj’ów o nazwie Sound Impossible. W trakcie tej współpracy jego przyjaciel Towa Tei przekonał go do powrotu w tworzeniu własnej unikalnej muzyki.

W efekcie w 1997 roku narodził się nowy solowym projekt muzyczny Tomoyukiego - Fantastic Plastic Machine, pod egidą Readymade Records (filia Columbia Music Entertainment).

Jego pierwsze dwa albumy: „The Fantastic Plastic Machine” (1997) oraz „Luxury” (1998) zostały momentalnie ciepło przyjęte, zapewniając mu międzynarodowe uznanie. Krążki szybko utorowały sobie drogę na terenie Stanów Zjednoczonych oraz do Europy. Tanaka swoim nowym projektem porwał za swoją muzyczną wizją, wielotysięczne rzesze fanów wywodzących się z rozmaitych kultur oraz środowisk społecznych. Jego muzyka potrafiła i nadal potrafi doskonale wpasować się w stale rosnące oczekiwania międzynarodowych odbiorców, odzwierciedlając ich nie tylko aktualne, ale co najważniejsze rzeczywiste potrzeby muzyczne.  

Niektóre z kawałków artysty znalazły się na oficjalnych soundtrackach znanych produkcji filmowych jak: The Girl Next Door (piosenka „Electric Lady Land”) oraz The Austin Powers: The Spy Who Shagged Me (utwór „Bachelor Pad”). Jego piosenki to również background muzyczny w jednych z najbardziej znanych sitcomów. Utwory „Theme of Luxury”, „S'Il Vous Plait" oraz „There Must Be an Angel" usłyszeć można w brytyjskim serialu Spaced.

Tanaka to artysta wyjątkowo dynamiczny, który co chwila angażuje się w nowe projekty muzyczne z najbardziej znanymi performencerami na świecie. Ceniony za swój profesjonalizm oraz niebanalną wizję stanowi on artystę, który ma bezpośredni wpływ na kształtowanie się nie tylko japońskiej sceny muzycznej. W jego melodycznych, wysublimowanych kompozycjach, każdy szukający prawdziwie oryginalnego brzmienia bez wątpienia znajdzie coś dla siebie.