Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Fat Freddy’s Drop

Fat Freddy’s Drop fot. facebook.com/fatfreddysdropnz/

Fat Freddy’s Drop

kraj: Nowa Zelandia

gatunek: electronica, jazz, dub

Fat Freddy’s Drop to siedmioosobowa formacja założona w 2001 roku w Nowej Zelandii, która zadebiutowała swoim koncertowym albumem „Live At The Matterhorn”, pochodzącym z występu z jednego z nocnych klubów w Wellington. Muzycy w swojej twórczości łączą wyjątkowo szerokie spektrum gatunków muzycznych, takich jak: electronica, dub, jazz, reggae, roots, rhythm and blues, techno oraz funk. Efekt ich możliwości oraz siła muzycznej wizji są zwyczajnie powalające. Fat Freddy’s Drop za każdym razem przynoszą prawdziwie silne muzyczne uderzenie, które przenika słuchającego na wskroś. Ich główna baza fanów zlokalizowana jest w rodzimej Nowej Zelandii, jednak siła niesamowitego muzycznego przekazu jest nie do zatrzymania przez granice geograficzne. Formacja posiada tysiące zdeklarowanych fanów na całym świecie, którzy skrupulatnie śledzą każdy jej muzyczny ruch.

Improwizacja stanowi fundament  ich kariery muzycznej. Występy na żywo określane są przez międzynarodowych krytyków, jako obraz zachowania się muzyki w jej naturalnym środowisku. Na przestrzeni lat grupa była kategoryzowana pod wiele gatunków, jednak w przypadku Fat Freddy’s Drop określenie jednego nadrzędnego nurtu jest niemożliwe. Muzycy są wyjątkowo elastyczni w tworzeniu swoich utworów, płynnie przechodząc z jednej konwencji w drugą. W efekcie Fat Freddy’s Drop zawsze dają swoim słuchaczom dokładnie tego, czego potrzebują – szczególnie podczas występów na żywo. Każdy z artystów tworzących tą wyjątkową formację, działa lub też działał w innych grupach. Dzięki temu Drop stanowi połączenie wielu wymiarów muzycznych, płynących z stale rozwijających się perspektyw każdego z muzyków. Mimo lat istnienia na przestrzeni artystycznej, melodyczna wizja w dalszym ciągu ewoluuje, pozostając świeżą oraz dostosowując się do zmieniających muzycznych realiów.  

Członkowie grupy:

Dallas Tamaira ("Joe Dukie") – wokal, gitara (1999– obecnie)

Chris Faiumu ("DJ Fitchie") – perkusja, produkcja (1999– obecnie)

Toby Laing ("Tony Chang") – trąbka (1999– obecnie)

Tehimana Kerr ("Jetlag Johnson") – gitara (2000– obecnie)

Iain Gordon ("Dobie Blaze") – klawisze (2000– obecnie)

Joe Lindsay ("Hopepa") – tuba (2000– obecnie)

Scott Towers ("Chopper Reedz") – saksofon (2007–obecnie)

MC Slave - rap (występy na żywo)

Byli członkowie:

Warren Maxwell ("Fulla Flash") – saksofon (2000–2007)

Tom Bilkey ("Muppet Shorts") - gitara (1999–2000)

Baxter Perry ("Master Lazy") - bas (2002-2003)

Wszystkie piosenki Fat Freddy’s drop powstały w trasie, nabierając swojego wyrazu w trakcie najbardziej prestiżowych festiwali muzycznych, takich jak na przykład: OMAD UK, SONAR, Bestival, Lowlands, DEMF, Pukkelpop, Glastonbury, The Big Chill oraz Roskilde. Póki co od momentu swojego powstania, formacja wystąpiła już prawie 1000 razy! Fat Freddy’s Drop to ewenement muzyczny - ich przeboje nie powstają, by jedynie na chwilę zaistnieć w świadomości odbiorców i odejść w niepamięć. One cały czas żyją swoim życiem, realizując ambitne muzyczne plany artystów, polegające na dawaniu odbiorcom jedynie tego, co prawdziwie melodycznie najlepsze.