Federico Aubele

Federico Aubele fot. facebook.com/federicoaubele/

Federico Aubele

kraj: Argentyna

gatunek: electronic

Federico Aubele to argentyński wokalista oraz songwriter, którego styl muzyczny łączy w sobie najróżniejsze gatunki muzyczne, od elektroniki po dub music.

Urodzony oraz wychowany w Buenos Aires, Aubele rozpoczął grać już w wieku 12 lat. W 2002 roku z powodu kryzysu w Argentynie, przeprowadził się do Berlina, gdzie spędził kilka lat doszlifowując swoje umiejętności muzyczne.

Jego kariera rozpoczęła się, gdy przesłał swoje pierwsze demo do Thievery Corporation's Eighteenth Street Lounge Music – zrobiło ono na wydawcach niesamowite wrażenie. W efekcie praktycznie z marszu wytwórnia zaproponowała Federico profesjonalny kontrakt. Pod ich egidą Aubele wydał swój debiutancki album „Gran Hotel Buenos Aires”, który pojawił się na rynku w 2004 roku. Krążek został szybko doceniony zarówno przez publiczność jak i środowiska krytyków muzycznych.

Perfekcyjne łączenie umiejętności wokalnych, głębi lirycznego przekazu oraz unikalnych melodycznych kompozycji, potrafiłi przeniknąć słuchacza do samej głębi, przynosząc całe mnóstwo niesamowitych doznań.

W wyniku rosnącej popularności Aubele stał się zapraszany na liczne festiwale (występował między innymi na: Austin City Limits Music Festival, Montreal Jazz Fest, Lollapalooza, Treasure Island Music Festival), a jego muzyka bywała używana jako background w filmach (The Take) oraz serialach (Alias).

Po latach przebywania w Berlinie Aubele przeprowadził się ponownie, tym razem do Barcelony, gdzie rozpoczął kompletowanie materiału do swojego nowego albumu. Efektem wytężonej pracy był krążek zatytułowany „Panamericana” wydany w 2007 roku. Pozytywne przyjęcie kolejnego dzieła, dało Federico niezbędną siłę oraz motywację do szukania jeszcze lepszych sposobów na pełniejsze wyrażenie swojej unikalnej muzycznej wizji. Idąc za ciosem w 2009 roku wydał kolejny album pod tytułem „Amatoria” przy współpracy z Miho Hatori oraz Sabiną Sciubbą. 2011 rok przyniósł światu pierwszy samodzielnie wyprodukowany album Federico – „Berlin 13”. Krążek ten odbiegał od wcześniej przyjętych konwencji, stawiając bardziej na mocne elektroniczne brzmienie.

Unikalność muzycznego przekazu kompozycji Aubele bierze się ze specyficznego podejścia artysty do procesu tworzenia swoich dzieł. Stara się on możliwie jak najbardziej odizolować od zewnętrznych czynników, które mogą go rozpraszać – wliczając w to ludzi. Dla Aubele kreowanie nowych dzieł to sprawa prywatna, niemalże intymna, która wymaga całkowitego skupienia.  

Muzyczną wizytówką Federico jest jego umiejętność do praktycznie idealnego łączenia beatów, sampli, partii instrumentalnych oraz zarówno męskich jak i żeńskich wokali. Całą wizję utworu ma on zawsze perfekcyjnie ułożoną, żaden element nie jest tutaj pozostawiony przypadkowi. Dzięki temu Federico Aubele dostarcza swoim słuchaczom muzykę na prawdziwie najwyższym poziomie.  W jego kompozycjach można dosłuchać się nawiązań do gigantów muzyki instrumentalnej, jak chociażby Pink Floyd, którzy stanowią niewyczerpane źródło inspiracji dla artysty.

Melodyczność utworów Aubele z pewnością przykuje uwagę wszystkich słuchaczy, poszukujących wysmakowanych kompozycji muzycznych. Federico Aubele w swojej twórczości udowadnia, że da się perfekcyjnie połączyć to, co niektórzy uznają za niemożliwe tworząc dzieło muzyczne, o którym przez długi czas zwyczajnie nie można zapomnieć.