Feist

Feist fot. facebook.com/feist

Feist

kraj: Kanada

gatunek: indie pop, folk

Leslie Feist (urodzona 13 lutego 1976 roku) to kanadyjska wokalistka oraz twórczyni piosenek, wykonująca swoje przeboje łącząc ze sobą takie style jak: indie pop, folk oraz baroque pop. Feist występuje zarówno solo oraz jako członkini grupy indie-rockowej Broken Social Scene.

Solowa muzyczna kariera artystki zaczęła się w 1999 roku razem z wydaniem debiutanckiego releasu „Monarch Her”. Jej albumy „Let it Die” (2004) oraz „The Reminder” (2007) za każdym razem zdobywały sobie duże uznanie wśród publiczności i krytyków muzycznych, stając się dużymi komercyjnymi sukcesami – zostały sprzedane w ponad 2,5 milionach egzemplarzy. Sukcesy te szybko ugruntowały wizerunek Feist jako profesjonalnej artystki, której unikalna muzyczna wizja ma sobą naprawdę wiele do zaoferowania.

Krążek „The Reminder” przyniósł piosenkarce 4 nominacje do nagrody muzycznej Grammy, między innymi w kategorii: Najlepszy Nowy Artysta. W 2008 roku Feist zdobyła 5 prestiżowych nagród Juno w kategoriach: Songwirter Roku, Artysta Roku, Popowy Album Roku, Album Roku oraz Singiel Roku. W 2011 roku ukazał się jej kolejny album zatytułowany „Metals”, za który Feist zdobyła między innymi nagrodę w kategorii Najlepszego Albumu Alternatywnego Roku.

Kariera muzyczna Feist rozpoczęła się w 1991 roku, kiedy to założyła swoją pierwszą formację, gdzie była również główną wokalistką – Placebo. W Placebo Feist wykonywała muzykę punkową, nie należy mylić tej formacji z brytyjską grupą o tej samej nazwie. Zespół Feist początkowo święcił pewne sukcesy – udało im się wygrać między innymi Battle of the Bands, gdzie nagrodą był występ na festiwalu Infest (1993), na którym pojawili się Ramones. Podczas koncertu młoda Feist poznała Brendana Canninga, z którym 10 lat później założyła formację Broken Social Scene.

W 1995 roku Leslie musiała zrobić sobie roczną przerwę od muzyki z powodu uszkodzenia strun głosowych. Co ciekawe żeby całkowicie nie odciąć się od artystycznego świata, Feist zaangażowała się w projekt muzyczny Noah Mintza z grupy hHead, zatytułowany Noah’s Arkweld. Feist grała w nim na gitarze basowej przez przeszło rok…biorąc pod uwagę, że artystka nigdy wcześniej nie miała w ręku basu jest to niesamowite osiągnięcie.

W 1998 roku Feist stała się już profesjonalną gitarzystką rytmiczną dla formacji By Divine Right, z którą intensywnie koncertowała do 2000 roku.

Leslie Feist to wielowymiarowa artystka czerpiąca inspiracje muzyczne praktycznie ze wszystkiego. Jej zdolności do tworzenia przejmujących, głębokich oraz przemyślanych piosenek sprawiają, że jest ona rozchwytywana do coraz to bardziej ambitnych projektów muzycznych. Niesamowicie melodyczny głos Feist, zwyczajnie przykuwa słuchającego do fotela, otwierając przed nim szeroki wachlarz wyjątkowych melodycznych doznań. Dyskografia artystki stale się powiększa, stanowiąc idealny dodatek do playlisty każdego wytrawnego słuchacza, który poszukuje zupełnie nowego wymiaru muzyki.