Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Felicia Carter

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Felicia Carter

kraj: USA

gatunek: jazz

Felicia Carter to artystka jazzowa, której niepowtarzalny głos oraz kompozycje potrafią wprawić słuchacza w stan prawdziwego muzycznego upojenia, po którym zawsze chce się więcej i więcej. Artystka poza swoim głosem hipnotyzuje przy użyciu przemyślanych, głębokich przekazów lirycznych. W efekcie każdy z jej przebojów to prawdziwie wyrafinowany majstersztyk, łączący w sobie to co w muzyce jazzowej najlepsze.

Jej pierwszy krążek „In the Pink & Songs in Blue” szybko odbił się donośnym echem w całym środowisku muzycznym. Stanowił on wyraźny sygnał, że oto pojawiła się nowa wschodząca gwiazda, niosąca ze sobą prawdziwy powiew muzycznej świeżości. Mimo, że na swoim koncie Carter posiada niewiele albumów studyjnych, to na jej twórczość nie można absolutnie patrzyć w kategoriach ilości, lecz jakości – a jakość jest tutaj najwyższa z możliwych. Drugi, podwójny album „Feather/Step Lightly” stanowi dualistyczne połączenie dwóch odmiennych stylów – „Feather” jest bardziej nacechowane lirycznie, gdzie „Step Lightly” pozwala artystce na pełne pokazanie finezyjnych połączeń tradycyjnego jazzu oraz bluesa. Album ten to prawdziwa muzyczna uczta. Carter razem z pianistą Bobem Buttą, basistką Amy Shook, perkusistą Frankiem Russo oraz gitarzystą Donato Soviero, wykorzystują szeroki wachlarz swoich umiejętności, prezentując słuchającemu wszechstronny muzyczny krajobraz. Wizja muzyczna prezentowana na „Feather/Step Lightly” dopełniana jest przez ogrom dodatkowych dopełnień instrumentalnych, dzięki zaangażowaniu wysublimowanych dźwięków harf, saksofonów, trąbek oraz oczywiście niepowtarzalnego, przenikającego do samej duszy głosu Felici. Efekt jest magiczny – dzięki temu wysublimowanemu muzycznemu dziełu każdy jest w stanie nie tylko usłyszeć, ale przede wszystkim poczuć prawdziwie żywą muzykę na najwyższym poziomie.

Twórczość Felici Carter to wielowymiarowa podróż, której unikalność wyraźnie odcina artystkę, od innych muzyków tworzących w podobnym co ona stylu. Carter posiada w sobie to bliżej niesprecyzowane „coś” – pozwalające jej dosłownie w kilka sekund zjednać do siebie i swojej wizji muzycznej szeroką, nawet najbardziej wybredną pod względem melodycznym publiczność. Artystka perfekcyjnie łączy ze sobą rozmaite style muzyczne jak: jazz, blues, rock, oraz pop, dodając do nich często elementy, które na pierwszy rzut oka są zwyczajnie niemożliwe do zestawienia. Carter to artystka, która z niemożliwego czyni możliwe – i to w sposób, który na długo pozostanie w każdej pamięci.