Flunk

Flunk fot. flunkmusic.com

Flunk

kraj: Norwegia

gatunek: alternativ pop

Flunk to norweska grupa electro w skład, której wchodzą producent Ulf Nygaard, gitarzysta Jo Bakke, perkusista Erik Ruud oraz wokalistka Anja Oyen Vister. Muzycy wykonują swoje unikalne kompozycje muzyczne, łącząc ze sobą takie style jak: trip hop, indietronica oraz folktronica. Ich wizja jest wyjątkowo apelująca, nie ograniczając się jedynie do terenów Norwegii. Twórczość Flunk od lat przekracza granice geograficzne, o czym świadczy stale powiększające się grono międzynarodowych zdeklarowanych fanów.

Flunk powstało jako projekt muzyczny z inicjatywy Ulfa oraz Jo w 2000 roku. Początki formacji skupiały się na łączeniu samplowanych wokali oraz lekkich partii instrumentalnych. W początkowym okresie artyści poszukiwali swojego unikatowego brzmienia. Tymi eksperymentami w 2001 roku zwrócili uwagę Beatservice Records. Manager Vidar Hanssen podpisał kontrakt wydawniczy z formacją, kiedy ta nie miała jeszcze nawet własnej nazwy.

Latem 2001 roku Ulf oraz Jo mieli album prawie na ukończeniu. Anja dostarczyła przyszłemu krążkowi wyjątkowych partii wokalny, a Jo gitarowych. Niestety na dogranie wszystkich szczegółów związanych z wydaniem, trzeba było poczekać prawie rok.

W 2002 roku nowa formacja Flunk wydała swój pierwszy singiel stanowiący cover „Blue Monday” grupy New Order. Track szybko zrobił furorę w obrębie Wysp Brytyjskich, napędzając tryby kariery muzycznej nowej formacji. Singiel swoim unikalnym brzmieniem raz dwa przekroczył ocean, stając się dodatkiem do wielu kompilacji zarówno w Ameryce Północnej jak i w Europie.

W kwietniu 2002 roku debiutancki album Flunk został wreszcie ukończony, trafiając na sklepowe półki. Krążek „For Sleepyheads Only” zdobył sobie fenomenalne recenzje na terenie Norwegii, odnosząc również duży sukces komercyjny. W niedługim czasie BBC zaprosiło muzyków na radiowe sesje nagraniowe do audycji Radia 1 The Blue Room. Dzięki temu o Flunk szybko zaczęło robić się głośno, a formacja coraz lepiej ugruntowywała swoją obecność w świadomości szerszej publiczności. Dodatkowo popularności przydawały im stosy pozytywnych recenzji zamieszczanych w brytyjskich magazynach, przeznaczonych dla fanów elektro. Skutkiem tak szeroko zakrojonej reklamy formacja zaczęła pojawiać się na licznych festiwalach muzycznych jak chociażby: London Jazz Festival.

W 2003 roku debiutancki album Flunk nadal był na topie i odbijał się coraz głośniejszym echem po świecie. Unikalna wizja muzyczna norweskiej formacji dotarła do Rosji oraz Grecji, przynosząc tamtejszym słuchaczom całe morze nowych melodycznych perspektyw.  Idąc za ciosem Flunk wydali nowe, odświeżone wersje swojego pierwszego krążka. Nowe remixy zebrane na albumie „Treat Me Like You Do - For Sleepyheads Only Remixed” zostały wydane w 2003 roku. Formacja nie spoczęła jednak na dotychczasowych sukcesach, biorąc się niezwłocznie do przygotowywania materiału na nowy album, który pojawił się w sprzedaży w 2005 roku. „Morning Star” nie odstawał od wcześniej przyjętych konwencji, oferując zbilansowane melodyczne kompozycje, potrafiące przeniknąć słuchającego do samej głębi.

Każdy kolejny album oraz release Flunk to prawdziwa muzyczna przygoda, która dostarcza niesamowite pozytywne doznania. Formacja cały czas eksperymentuje z nowymi brzmieniami, dostosowując się do gustów swoich odbiorców. Nie tracą oni jednak na swojej oryginalności, ich przekaz nawet po wielu latach działalności dalej pozostaje świeży i żywy. Jakość w ich przypadku definitywnie góruje na ilością. Twórczość Flunk to doskonała odskocznia muzyczna, która z pewnością przypadnie do gustu każdemu poszukującemu zupełnie nowego chilloutowego wymiaru.