Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 36031, ID obiektu: 36202

Frank Ocean

Frank Ocean

Frank Ocean

Wszystko o amerykańskim wokaliście - bio, kariera, trasy, festiwale

Frank Ocean

kraj: USA

gatunek: R&B, hip hop alternatywny

Christopher Francis "Frank" Ocean (urodzony 28 października 1987) jest amerykańskim wokalistą, twórcą piosenek oraz raperem pochodzącym z Nowego Orleanu w Luizjanie. Ocean zaczynał swoją karierę muzyczną jako ghostwriter dla kilku z najbardziej znanych artystów światowego formatu jak: John Legend, Justin Bieber oraz Brandy. Kunszt liryczny Franka jest doceniany nie tylko przez branżową konkurencję, jego piosenki szybko zjednują sobie szerokie rzesze fanów, potrafiąc utrafić w samo sedno muzycznych potrzeb publiczności.

W 2010 roku Frank Ocean dołączył do alternatywnego hip-hopowego kolektywu muzycznego o nazwie Odd Future. W tym samym czasie artysta wydał swój przełomowy release – mixtape zatytułowany „Nostalgia Ultra”, który zdobył sobie sporą ilość pozytywnych recenzji ze strony krytyków muzycznych oraz ugruntował pozycję wokalisty w szerszej świadomości odbiorców. Nostalgia była preludium do powstania pierwszego dużego singla Franka – „Novacane”, który w 2012 roku zapewnił mu między innymi drugą lokatę w notowaniu BBC Sound Poll.

Debiutancki album Oceana pojawił się w sprzedaży w 2012 roku. Krążek „Channel Orange” promowany był przez trzy wyjątkowe single: „Thinkin Bout You", „Pyramids" oraz „Sweet Life". Frank idzie jak burza po scenie muzycznej, cały czas zjednując pod swój artystyczny sztandar, coraz szersze rzesze zdeklarowanych fanów. Doskonałe połączenie lirycznej głębi, unikalnej barwy głosu oraz melodycznej konstrukcji w oferowanych kompozycjach sprawia, że artysta ten wyjątkowo wybija się na tle innych twórców R&B.

Duży wpływ na rozwój muzyczny Franka miała kolekcja płyt jego matki, której słuchał na samochodowym radiu jako dziecko. Wachlarz gatunków był tutaj wyjątkowo szeroki: od klasyków jazzowych, przez twórczość Celine Dion i Anity Baker po soundtracki Upiora w Operze.

Po katastrofie spowodowanej przejściem huraganu Katrina w 2005 roku, zniszczeniu uległo budowane z mozołem małe studio nagraniowe Franka. Żeby kontynuować nagrywanie artysta przeniósł się do Los Angeles, gdzie postanowił rozpocząć prawdziwą karierę muzyczną. Jest to zarówno początek jego profesjonalnej działalności artystycznej, jak i główny punkt zwrotny w życiu. Frank dynamicznie zaczął poszukiwać ludzi z branży tworząc sieć kontaktów, które pozwoliły mu nadać tempa swojemu rozwojowi muzycznemu. Cały czas docierał swój styl śpiewu oraz tworzenia kompozycji, traktując każde spotkanie oraz projekt, jako kolejną cegiełkę w budowie swojego wizerunku i realizacji unikalnej wizji artystycznej.  W trakcie pobytu w Los Angeles artysta nagrał kilka dem oraz realizował się na gruncie ghostwriterskim – to właśnie dzięki swoim umiejętnościom pisarskim, został dostrzeżony przez liczne gwiazdy, jak chociażby Phrarrella Williamsa, którzy angażowali go na potrzeby tworzenia swoich hitów.

Rozpoczęcie prawdziwej kariery solowej zajęło Frankowi trochę czasu. Dopiero w 2009 roku artysta podpisał profesjonalny kontrakt z wytwórnią Def Jam Recordings. Pierwszy wydany mixtape „Nostalgia, Ultra” przyniósł Frankowi szybki rozgłos, otwierając drzwi do bardziej ambitniejszych projektów muzycznych oraz współpracy z nowymi gwiazdami jak np. Jay Z oraz Kanye Westem.

Styl muzyczny jaki oferuje Frank Ocean należy do szczególnych – jest to połączenie midtempo, hiphopu oraz lekko niekonwencjonalnych sekwencji melodycznych. Artysta eksperymentuje z nowym brzmieniem, starając się wydobyć z muzyki maksimum jej potencjału. Każdy utwór Franka jest wręcz wyładowany zawoalowanymi w unikalną melodyczną szatę emocjami. Ocean doskonale pokazuje w nich swój kunszt literacki, poruszając takie tematy jak miłość, potrzeby i pragnienia, nostalgię oraz niepowodzenia. Dzięki temu z przekazem jego muzyki, każdy słuchacz może się swobodnie utożsamiać. Wymiar muzyki Oceana jest egalitarny – dla wszystkich i o wszystkich. Twórczość tego artysty stanowi doskonałe dopełnienie do każdej codziennej playlisty.

Frank Ocean