Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 35963, ID obiektu: 36132

Frankie Valli

Frankie Valli

Frankie Valli

Wszystko o amerykańskim wokaliście - bio, kariera, dyskografia, trasy koncertowe, wyróżnienia

Frankie Valli

kraj: USA

gatunek: pop, pop rock, soul, disco

Frankie Valli (urodzony 3 maja 1934) to amerykański wokalista, który od wielu dekad zmienia oraz ubogaca przestrzeń międzynarodowej sceny muzycznej, tworząc swoje niepowtarzalne przeboje w takich stylach jak: pop, blue-eyed soul, disco, doo-wop oraz pop rock. Wyjątkowy silny głos Frankiego stanowił jego wizytówkę przez cały okres trwania kariery muzycznej, pozwalając na wyrażenie zupełnie nowych pokładów melodycznej głębi. W efekcie słuchając przebojów tego artysty ma się wrażenie, że głos Franka nie tylko do nas dociera, ale przenika na wskroś. Frankie jest najbardziej znany z swojej współpracy, jako frontman z formacją The Four Seasons.

Wśród hitów, które przyniosły artyście sławę oraz ugruntowały jego pozycję profesjonalnego muzyka, można wymienić takie kompozycje jak: "Sherry" (1962), "Big Girls Don't Cry" (1962), "Walk Like a Man" (1963), "Rag Doll" (1964) oraz "December, 1963 (Oh, What a Night)". Każdy z tych utworów szybko zdobywał sobie wysokie lokaty w najważniejszych notowaniach list muzycznych. Frankie Valli był praktyczne maszyną do wydawania muzycznych hitów, jednak w jego przypadku ilość nigdy nie wzięła góry nad jakością. Oferowany słuchaczom przekaz cały czas pozostawał świeżym i unikalnym, bez względu na to jak bardzo jego dyskografia się rozrosła. Międzynarodowa sława nie wykształciła u artysty podejścia chodzenia na łatwiznę, wrósł on raczej w perfekcjonizm, cały czas poszukując idealnego brzmienia, które mógł dostarczyć swoim odbiorcom. Frankie Valli to prawdziwy muzyczny tytan pracy, który przez angażowanie się we współprace przy rozmaitych projektach artystycznych, mimo swojej ugruntowanej pozycji i wielotysięcznych rzesz fanów, nigdy nie przestał muzycznie się rozwijać.

Valli rozpoczął swoją profesjonalną karierę w 1951 roku razem z formacją Variety Trio, dla których wykonywał partie wokalne. Variety tworzyli Nickie DeVito, Tommy DeVito oraz Nick Macioci. W 1952 roku formacja się rozpadła, jednak Valli razem z DeVito dołączyli do formacji The Strand, w której Frankie grał na basie i śpiewał. Muzycy nie zagrzali długo miejsca w The Strand, bo już w 1953 roku założyli oni nową formacje o nazwie The Variatones w skład, której weszli jeszcze Hank Majewski, Frank Cattone oraz Billy Thompson. W niedługim czasie grupa przemianowała się na the Four Lovers, wydając w trakcie swojego istnienia kilka singli oraz albumów. Wśród jej najlepszych tracków znajduje się „You're the Apple of My Eye" z 1956 roku. Skład formacji intensywnie się zmieniał, w końcu nazwa jak i ostateczny kształt został ustalony – było to moment powstania The 4 Seasons”.

Twórczość Frankiego Valli to prawdziwa muzyczna przygoda, gdzie każdy album stanowi zupełnie nowy unikalny, melodyczny rozdział. Niesamowity artyzm oraz wyczucie potrzeb odbiorców sprawia, że kompozycje muzyczne Valliego nie tracą na swojej aktualności, zyskując ponadczasowy, uniwersalny wymiar. Jego pierwsze albumy są w stanie przynieść ten sam wachlarz wyjątkowych muzycznych doznań teraz, co i 50 lat temu. Jest to poziom artyzmu, którym pochwalić się może bardzo niewielu muzyków.

Frankie Valli