Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Freddie Mercury

Freddie Mercury

Freddie Mercury

Frederick Bulsara przyszedł na świat 5 września 1946 roku (zmarł 24 listopada 1991) na wyspie Zanzibar

Frederick Bulsara przyszedł na świat 5 września 1946 roku (zmarł 24 listopada 1991) na wyspie Zanzibar u wschodnich wybrzeży Afryki. Dwadzieścia pięć lat później w Londynie, już jako Freddie Mercury stał na czele grupy Queen, obecnie legendy rocka.

Freddie, syn Bomi i Jer Bulsara, większość dzieciństwa spędził w Indiach, gdzie chodził do szkoły z internatem im.św.Piotra. W wieku siedmiu lat rozpoczął lekcje gry na pianinie. Nikt nawet nie przypuszczał jak daleko to zamiłowanie do muzyki go zaprowadzi.

W roku 1964 Bulsarowie przenieśli się do Middlesex i odtąd Freddie zaczął studiować grafikę w Ealing College of Art i dołączył do kapeli bluesowej Wreckage. Pewnego razu, gdy śpiewał dla Wreckage kolega ze studiów przedstawił Freddiego Rogerowi Taylorowi i Brianowi May, założycielom zespołu o nazwie Smile. Wkrótce Freddie był już ich głównym wokalistą, a Smile przerodził się w Queen. Jako ostatni do zespołu dołączył basista John Deacon, który został z nimi przez następne 20 lat. Cała reszta przeszła już do historii rocka.

Wytwórnia EMI Records natychmiast podpisała z grupą kontrakt, a ich debiutancki album ‘Queen’ wydany w 1973 roku okrzyknięto jednym z najbardziej fascynujących odkryć w historii muzyki rockowej. Wydany w 1975 nieśmiertelny, stylizowany na operę singiel ‘Bohemian Rhapsody’ w ciągu zaledwie 9 tygodni wspiął się na pierwsze miejsca brytyjskich list przebojów. Piosenka, której tak naprawdę ze względu na swą długość i nietypową aranżację prawie nigdy, mimo nalegań Freddiego, nie puszczano w całości, szybko stała się natychmiast rozpoznawalnym hitem.

Wyjątkowy talent Freddiego, jego niezwykła skala głosu i występy sceniczne, złożyły się na barwny, nieobliczalny i ekstrawagancki charakter grupy Queen. Popularność zespołu w szybkim czasie rosła także poza granicami Wielkiej Brytanii – muzycy Queen podbijali listy przebojów i odnosili sukcesy w całej Europie, Japonii i Stanach, gdzie piosenka Freddiego ‘Crazy Little Thing Called Love’ weszła w roku 1979 na pierwsze miejsca list przebojów.

Zespół Queen jako organizacja był zawsze bezspornie demokratyczny. Każdy z czterech członków zespołu pisał dla grupy single, które potem zdobywały szczyty list przebojów. Ta ogromna siła twórcza w połączeniu z widowiskową grą świateł, nienagannym dźwiękiem, odrobiną teatralności i baletowym ruchem scenicznym Freddiego tworzyła wizerunek Queen na scenie i na ekranie. Dzięki niezwykłej umiejętności Freddiego przenoszenia klimatu muzyki i całej oprawy koncertu w każdy zakątek obiektu, w którym w danym momencie zespół występował, Queen zyskał reputację pionierów rocka na stadionach.

Wizerunek ten utrwaliła taktyka zastosowana w Ameryce Południowej, gdzie w Sao Paulo grupa wystąpiła dla 231,000 fanów, co wtedy było rekordem świata. Muzycy Queen zostali również uznani za głównych pomysłodawców teledysków pop, a ich zbiór coraz wymyślniejszych, trzyminutowych klipów stale wzrastał.Fenomenalny światowy sukces Queen trwał całe lata osiemdziesiąte, a udział w koncercie Live Aid w roku 1985, gdzie swoim niezapomnianym występem muzycy przyćmili całą resztę obsady, jeszcze bardziej podkreślił pozycję zespołu. W połowie lat 80tych Freddie skupił się na swojej karierze solowej, którą przez kilka albumów, począwszy od wydania ‘Mr. Bad Guy’ w 1985 roku, prowadził równolegle z pracą dla „statku bazy”– Queen.

Tak uwielbiany zmysł Freddiego do autoparodii sięgnął zenitu wraz z nowym wykonaniem w roku 1987 piosenki ‘The Great Pretender’ zespołu The Platter, przy której w wideoklipie schodził zamiatając schody pośród mnóstwa identycznych sylwetek samego siebie, wyciętych z tektury. Twórczość solowa Freddiego zaczęła się od współpracy z Davem Clarkiem i nagrania Time - musicalu londyńskiego West End’u.

Później nastąpił czas realizacji dawnych marzeń Freddiego – nagranie ze światowej sławy diwą operową Montserrat Caballé. Utwór ‘Barcelona’, stał się hymnem miasta rodzinnego Seniory Caballé oraz muzycznym tematem Olimpiady w 1992 roku. W roku 1990 Freddie powrócił do studia, żeby nagrać z zespołem Queen ‘Innuendo’.

Dnia 24 listopada 1991 zakończyła się walka Freddiego z AIDS. Odszedł zaledwie 24 godziny po wydaniu publicznego oświadczenia, w którym potwierdził domysły na temat swojej choroby. Muzycy i fani z całego świata złożyli mu hołd uznania – odejście najbardziej pomysłowego i ekstrawaganckiego ambasadora rocka oznaczało koniec pewnej ery.

Freddie Mercury, który niepodzielnie królował w świecie gwiazd, nadając nowe znaczenie pojęciu ‘showmanship’, zostawił po sobie cały dorobek piosenek, które, tak jak utwory klasyczne, nigdy nie stracą blasku. Te najbardziej przejmujące uwieczniono na albumie Queen ‘Made In Heaven’, wydanym w listopadzie 1995 roku

źródło: EMI Music Poland (www.emimusic.pl).

oficjalna strona: www.queenonline.com