Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Freddy Cole

Freddy Cole fot. Wikimedia Commons

Freddy Cole

kraj: USA

gatunek: jazz

Lionel Frederick "Freddy" Cole (urodzony 15 października 1931 roku) to amerykański wokalista oraz pianista jazzowy, którego twórczość muzyczna obejmuje ponad 50 lat niesamowitych przebojów. Wiele z jego unikalnych kompozycji weszło na stałe do muzycznego jazzowego kanonu, przyczyniając się bezpośrednio do współczesnego kształtu tego stylu oraz stanowiąc niewyczerpane źródło inspiracji dla wielu pokoleń następujących po sobie artystów. Freddy jest główną postacią kwartetu o nazwie Freddy Cole Quartet, który mimo zaawansowanych już lat artysty, regularnie odbywa trasy koncertowe po Stanach Zjednoczonych, Europie, Dalekim Wschodzie oraz Południowej Ameryce.

Talent muzyczny Freddy’ego dał o sobie znać, gdy muzyk miał zaledwie 6 lat. Widząc duży potencjał rodzice dali mu możliwość kontynuowania muzycznego wzrostu na Roosevelt Institute w Chicago, gdzie Cole zdobył niezbędne zaplecze teoretyczne oraz doszlifowywał swój unikalny styl gry. Zafascynowany melodycznymi możliwościami jakie dawał jazz, cały czas eksperymentował z tym gatunkiem.

W 1953 roku Cole odniósł umiarkowany sukces swoim releasem „Whispering Grass”, później spędził kilka miesięcy w trasie koncertując, jako Earl Boastic Band u boku Johnny’ego Cole’a oraz Benny’ego Golsona.

W latach 70-tych Cole wydał kilka albumów oraz singli dla wielu europejskich wytwórni. Każdy release spotykał się z dużym uznaniem, ugruntowując pozycję muzyka w międzynarodowej świadomości jazzowych odbiorców. Dzięki swojej unikalnej barwie głosu oraz wyjątkowo przenikającemu melodycznemu stylowi gry, Cole szybko i wyraźnie wybijał się na tle innych jazzowych twórców. Słuchacze po zetknięciu się z jego kompozycjami, raz dwa stawali się zdeklarowanymi fanami na całe lata. Freddy posiada unikalną umiejętność urzekania swoim muzycznym przekazem, odbiorców wywodzących się z różnych pokoleń. Przekaz jego pierwszych utworów w dalszym ciągu pozostaje aktualny, potrafiąc przynieść całą masę pozytywnych muzycznych doznań.

Wśród swoich inspiracji muzycznych artysta wymienia chociażby takie gwiazdy jak: John Lewis, Oscar Peterson, Teddy Wilson oraz Billy Eckstine. Nie chodzi tutaj tylko o ich twórczość, z wieloma Cole współpracował, pomagając im przy tworzeniu ich niezapomnianych hitów.

Freddy określany jest w środowisku muzycznym jako pełen humoru, ciepła oraz cierpliwości artysta, który jest w pełni zorientowany na to, by tworzyć muzykę jedynie na najwyższym poziomie. Gdy Cole gra na pianinie żadna nuta nie jest przypadkowa, co daje się wyraźnie odczuć. Przekaz jest tutaj przemyślany od a do z, prezentując sobą perfekcyjną melodyczną strukturę, która przenika słuchającego na wskroś. Ten unikalny poziom artyzmu Freddy wypracowywał latami. Cole bezpośrednio wpłynął na kształt współczesnego jazzu, dokładając w ciągu dekad swojej działalności artystycznej, istotne cegiełki w budowę światowego muzycznego gmachu. Jeśli szukamy prawdziwej, zaawansowanej melodycznej odskoczni to twórczość Freddy’ego Cole’a będzie tutaj strzałem w dziesiątkę.