Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Fritz Kalkbrenner

Fritz Kalkbrenner fot. facebook.com/fritzkalkbrennerofficial

Fritz Kalkbrenner

kraj: Niemcy

gatunek: techno, house, electronic

Fritz Kalkbrenner to niemiecki muzyk, Dj oraz producent, którego styl tworzenia kompozycji elektro, wyjątkowo wybija go spośród innych światowych artystów. Początek kariery Fritza łączy się z upadkiem muru berlińskiego, kiedy to rozpoczęła się era anarchistycznego techno. Z początku Fritz nieśmiało uczestniczył w nowym nurcie, jednak nagle zyskana wolność geograficzna oraz światopoglądowa, otwierała zupełnie nowe możliwości.

Na początku lat 90 - tych w wyniku zafascynowania swojego brata Paula oraz  koleżanki Saschy możliwościami wyrażania natłoku emocji jakie dawało techno, Fritz zaczął intensywnie się uczyć. Jego muzyczni bohaterowie wywodzili się z zupełnie innego stylu. Fritz był zdeklarowanym fanem hip hopu, słuchając namiętnie takich wykonawców jak: Eric B. & Rakim, KRS One oraz Wu-Tang Clan. Szybko jednak doszedł do wniosku, że droga leży gdzieś pośrodku. Przeanalizował on sposób gry, śpiewu oraz samego bycia artystów, nie pomijając nawet najdrobniejszego szczegółu. Nauka ta dała mu podstawy do ukształtowania swojego własnego stylu oraz opracowania wizji, która w przyszłości miała znacznie ubogacić nie tylko niemiecką, ale również międzynarodową scenę muzyczną.

W 1997 roku Fritz zabrnął już tak daleko jeśli chodzi o styl techno, że stał się oddany wyłącznie muzyce klubowej. Do jego stałych lokalizacji należały legendarne berlińskie kluby jak: WMF, Tresor oraz Suicide Circus, w których szukał dalszych inspiracji.

Lata doświadczeń obudziły w artyście kreatywną potrzebę wyrażenia siebie poprzez styl muzyczny, który tak długo śledził jedynie z pozycji obserwatora. W 2003 roku jego pierwszy release „Forms & Shapes” wszedł w skład debiutanckiego albumu Saschy Funke „Bravo”. Był to pierwszy z wielu kroków w muzycznej karierze Fritza. Można jednak śmiało powiedzieć, że krok ten został wykonany w siedmiomilowych butach. Fritz swoim kompozycjom użycza własnego głosu, co nadaje im prawdziwie unikalny wydźwięk. „Forms & Shapes” momentalnie stało się dużym hitem, otwierając artyście drogę do współpracy z takimi artystami jak: Alexander Kowalski, DJ Zky oraz Monika Kruse. Mimo nagłego sukcesu oraz stale rosnącej popularności, Fritz nigdy nie przestawał szlifować swoich umiejętności jako producent.

W 2008 roku jego utwór „Sky and Sand” pojawił się na oficjalnym soundtracku do filmu „Berlin Calling”. Dzięki temu kawałkowi głos oraz umiejętności Fritza zyskały sobie międzynarodowy rozgłos. Artysta stał się rozchwytywany do licznych projektów muzycznych.  Z jednego z nich narodził się oficjalny debiutancki album zatytułowany „Here Today Gone Tomorrow” wydany w 2010 roku.

Wcześniej Fritz współpracował głównie ze swoim bratem Paulem, jednak po wydaniu ciepło przyjętego debiutanckiego krążka wyszedł z jego cienia, stając się prawdziwym solowym artystą, którego kunszt ceniony jest daleko poza niemieckimi granicami. Jego styl określany jest jako połączenie rave’u, house’u, muzyki filmowej oraz lekkiej domieszki melancholijnych dźwięków. Fritz Kalkbrenner nie daje się zaszufladkować pod jeden jasno sprecyzowany schemat. Cały czas eksperymentuje z nowym brzmieniem. Lata „badań” muzycznych wykształciły w nim pęd do muzycznego perfekcjonizmu oraz szukania jeszcze lepszych sposobów na pełniejsze wyrażenie swojej unikalnej wizji. Słuchając przebojów Kalkbrennera zabierani jesteśmy w prawdziwie wielopoziomową muzyczną podróż, która przenosi szeroki wachlarz unikalnych melodycznych doznań. Cechą charakterystyczną w twórczości Fritza jest dopełnianie każdej kompozycji przez jego unikalny głos, który nie tyle dociera do słuchającego, co przenika go do samej głębi.

Dyskografia tego niemieckiego muzyka z każdym rokiem się rozrasta, oferując sobą coraz wymyślniejsze formy porywające publiczność na całym świecie. Artyzm Fritza bierze się z bogatych doświadczeń życiowych oraz tytanicznej pracy nad umiejętnościami wypracowywanymi przez lata. Jest on artystą, który sam siebie stworzył od zupełnych podstaw. Jeśli jeszcze nie mieliśmy okazji zapoznać się z jego wyszukaną artystyczną wizją, to czas najwyższy to zmienić. Z całą pewnością każdy fan elektro znajdzie w twórczości tego wybitnego artysty coś dla siebie.