Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Gabriel Yared

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Gabriel Yared

kraj: Liban

gatunek: jazz

Gabriel Yared (urodzony 7 października 1949) to libański kompozytor znany głównie ze swoich niesamowitych kompozycji tworzonych na potrzeby zarówno amerykańskiego, jak i francuskiego kina.

Gabriel już w bardzo młodym wieku wykazywał wielki talent muzyczny, znamienne w jego przypadku jest to, że wszystko co potrafi nauczył się samemu - głównie w młodości uczęszczając do jezuickiej szkoły w Bejrucie z bardzo rozbudowaną biblioteką. Zafascynowany możliwościami jakie daje muzyka do wyrażenia tego, co najbardziej istotne w człowieku Yared poświecił się jej bez reszty na dobre i na złe, przeznaczając każdą chwilę na poszerzanie swojej wiedzy oraz szlifowanie wypracowywanych umiejętności. W efekcie już w bardzo młodym wieku rozumiał on skomplikowane teorie muzyczne oraz operował technikami gry, które znacznie wykraczały poza jego metrykę. W późniejszym okresie swojego życia ukończył on „profesjonalne” studia muzyczne pod czujnym okiem wielkich mistrzów, jednak w głębi Gabriel zawsze pozostanie samoukiem, który swoją pasją wprowadził się na drogę do prawdziwie muzycznej wielkości.

Od 1980 roku Gabriel Yared tworzy głównie oryginalne kompozycje muzyczne skierowane na potrzeby filmów. Dotychczas stworzył ich ponad 100, niektóre z nich przyniosły mu jedne z najbardziej prestiżowych nagród – „The English Patient” dał Gabrielowi Muzyczną Nagrodę Grammy oraz Golden Globe. Gabriel szlifował swój kunszt muzyczny współpracując z takimi wielkimi kompozytorami jak chociażby: Don Salvador, Ivan Lins, Jorge Bem, Edu Lobo, czy Ellis Regina.

W latach 1974 – 1980 Yared pracował dla takich artystów jak Johnny Hallyday, Sylvie Vartan, Enrico Macias, Charles Aznavour oraz Gilbert Becaud. Doświadczenie te pozwoliły mu rozwinąć swoje umiejętności pisarskie oraz kompozycyjne (tworzył on rozpiski wszystkich partii instrumentalnych, odznaczając się unikalnością wizji oraz wyjątkowym talentem do pełnego uporządkowania całości zakładanego przekazu).

Jak sam przyznaje nic nie przygotowało go do stania się kompozytorem muzyki filmowej, Gabriel określa siebie, jako filmowego introwertyka. Jego pierwsze kompozycje powstały w 1975 roku dla filmu belgijskiego reżysera Samy’ego Pavela „Miss O Ginie ou les hommes fleurs", jednak Gabriel za swoje przełomowe dzieło uważa film w reżyserii Jeana-Luca Godarda „Sauve qui peut la vie" z 1979 roku. Od tego momentu jest on ciągle angażowany do licznych artystycznych projektów, nieustannie poszerzając zarówno swoją dyskografię, jak i filmografię. Gabriel tworzy również muzykę teatralną, marząc o napisaniu własnej opery. Szeroki wachlarz umiejętności niezbicie udowadnia, że jest on ewenementem w muzycznym świecie, zdolnym do odnalezienia się w praktycznie każdej dźwiękowej rzeczywistości.

Styl twórczy Gabriela nie jest schematyczny, jego praca uzależniona jest od zbyt dużej ilości zmieniających się czynników. Płynne przechodzenie z jednej rzeczywistości w drugą oraz angażowanie szeregu zróżnicowanych zabiegów muzycznych dla osiągnięcia niesamowitego melodycznego efektu świadczą o poziomie artyzmu, którym wykazać się może niewielu światowych twórców. Gabriel to artysta, który od ponad 40 lat rozwija międzynarodową scenę muzyczną. Jego twórczość stanowiła oraz nadal stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla setek muzyków wywodzących się z różnych pokoleń.

Melodyczne kompozycje Yareda potrafią przeniknąć do samej głębi i drgnąć w człowieku te najbardziej czułe struny. Wysmakowane kompozycje artysty stanowią doskonałe narzędzie do melodycznego oderwania się od codziennych trosk zabieganego świata i chociaż chwilowe zatracenie się w krainie czystego muzycznego geniuszu.