Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Gabriela Anders

Gabriela Anders fot. http://gabrielaanders.com

Gabriela Anders

kraj: Argentyna

gatunek: jazz

Gabriela Anders to pochodząca z Argentyny wokalistka jazzowa, która od wielu lat dzięki swoim niepowtarzalnym kompozycjom ubogaca przestrzeń międzynarodowej sceny muzycznej. Gabriela swoją miłość do muzyki zawdzięcza ojcu – znanemu saksofoniście jazzowemu oraz aranżerowi. Dzięki kolekcji muzycznej ojca oraz obcowaniu z muzyką jazzową od najmłodszych lat, artystka dość szybko weszła na drogę wiodącą do wielkiej muzycznej kariery.

Po przeprowadzeniu się do Nowego Yorku Gabriela podjęła studia muzyczne na Hunter College. To tutaj powstawały jej pierwsze kompozycje, które później wykonywała na nowojorskiej scenie muzycznej razem ze swoim niewielkim zespołem. W skład formacji wchodzili jedni z najlepszych okolicznych jazzowych muzyków jak: Hector Martignon, John Benitez, "El Negro" Hernandez oraz wielu innych.

W 1999 roku jej muzyka została doceniona przez profesjonalną wytwórnię muzyczną – Warner Brothers Jazz. W niedługim czasie pojawił się pierwszy studyjny album Anders zatytułowany „Wanting”. Krążek bardzo szybko zebrał pozytywne recenzje, przydając artystce nowych fanów. Unikalny, melodyczny oraz wyładowany emocjonalnie głos Gabrieli stanowił element wyraźne wybijający ją na tle innych artystów jazzowych, tworzących w tym samym co ona okresie. Dzięki temu Anders była w stanie szybko zaistnieć w świadomości słuchaczy. Większość przebojów znajdujących się na krążku „Wanting” była współtworzona przez wokalistkę. Anders stara się doglądać każdego szczegółu związanego z powstawaniem jej utworów, nie jest ona schematyczną artystką jedynie wykonującą swoją pracę, ona prawdziwie żyje tym co robi. Po dużym sukcesie jej debiutanckiego albumu Gabriela udała się w rozległą trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych. Europie oraz Azji, cały czas zbierając materiał do nowych przyszłościowych wydań.  

Wyjątkowy muzyczny blend brazylijskich, latynoskich oraz jazzowych rytmów szybko nadał jej wizytówkę artystki odważnej oraz lekko egzotycznej, nie tylko pod względem muzycznego stylu. Od momentu pojawienia się na scenie muzycznej Gabriele Anders stanowiła powiew melodycznej świeżości, która potrafiła przeniknąć człowieka do samej głębi. Muzyki oferowanej przez Anders się nie słucha, lecz intensywnie przeżywa. Jej melodyczne, przemyślane utwory potrafią przynieść prawdziwą, wyrafinowaną chwilę odprężenia w codziennej zabieganej rzeczywistości.

W trakcie swojej kariery Anders współpracowała u boku takich gwiazd jak: Al Jarreau, Bob James Erik Bennet oraz Michael Franks. Dwukrotnie wystąpiła też na Montreaux Jazz Festival z George Duke’s band.  

Kolejne albumy Anders jak „Eclectica” oraz „Last Tango in Rio” wpisały się w pasmo nieprzerwanych sukcesów, znajdując wyjątkowo ciepłe przyjęcie wśród publiczności oraz środowiska krytyków muzycznych. Nowe krążki stanowiły połączenie jazzowych, brazylijskich standardów wzbogaconych o nowe kompozycje artystki. W efekcie całość nagrań prezentowała się, jako wyjątkowa kompozycja starego z nowym. Najlepszym tego przykładem jest krążek „Last Tango in Rio”, na którym znajdują się piosenki z repertuaru Billie Holiday, która była głównym wzorem oraz inspiracją muzyczną dla Gabrieli. Jak przyznaje sama artystka nagranie starych piosenek jej idolki w odmienny sposób, zawsze było jej wielkim marzeniem.

Gabriela Anders to artystka, która w istotny sposób przyłożyła rękę do współczesnego kształtu międzynarodowej jazzowej sceny muzycznej. Jej twórczość od wielu lat stanowi inspirację dla licznych światowych artystów, a przekaz zawarty w jej unikalnych kompozycjach nie traci na swojej świeżości oraz emocjonalnej sile. Każdy poszukujący prawdziwie wysmakowanych jazzowych rytmów, powinien czym prędzej zainteresować się dyskografią Gabrieli.