Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Gabriella Cilmi

Gabriella Cilmi fot. facebook.com/gabriellacilmiofficial

Gabriella Cilmi

kraj: Australia

gatunek: pop, soul, funk, jazz

Gabriella Lucia Cilmi to australijska wokalistka oraz twórczyni piosenek, której domeną jest łączenie takich gatunków muzycznych jak: pop, soul, rock, funk oraz jazz. Jej debiutancki album „Lessons to Be Learned” pojawił się w światowej sprzedaży w 2008 roku, szybko przynosząc artystce rozgłos oraz ugruntowując jej pozycję nowej wschodzącej gwiazdy w świadomości międzynarodowej publiczności. Następne albumy artystki zawsze dzieliło kilka lat przerwy. Krążek „Ten” wydany został w 2010, a „The Sting” w 2013 roku. Jednak w międzyczasie Gabriella stworzyła dużą liczbę singli oraz Ep, które doskonale wypełniały okres oczekiwania fanów na nowe zbiory melodycznych kompozycji.

Artystka swoje inspiracje czerpie z twórczości najbardziej znanych światowych muzyków i formacji jak: Nina Simone, Led Zeppelin, Janis Joplin, Sweet, T. Rex oraz Cat Stevens. Ich wpływy da się niekiedy wyraźnie usłyszeć w wyjątkowych kompozycjach Cilmi, które nadają się zarówno na leniwe zaleganie w domu na kanapie, jak i szybkie rozładowanie w tańcu nagromadzonej wewnątrz energii.

Debiutancki album „Lessons to Be Learned” stanowił punkt wyjścia dla kariery muzycznej Gabrielli. Wyjątkowo ciepłe przyjęcie tego krążka dało jej niezbędną motywację do usilniejszej pracy oraz jeszcze lepszego dotarcia swojej wizji muzycznej. Robiący wrażenie wokal artystki połączony z szeroką instrumentalną gamą, zrobił fenomenalne wrażenie na krytykach, którzy porównywali Gabriellę do ewenementu muzycznego jakim była Amy Winehouse. Single „Sweet About Me”, „Save the Lies”, „Don’t Wanna Go to Bed Now” czy „Sanctuary” wpisywały się w pasmo sukcesów, przydając artystce nowych rzesz zdeklarowanych fanów urzeczonych jej muzyczną wizją. Gabriella należy do artystek, które szybko potrafią zahipnotyzować słuchającego swoim syrenim śpiewem, przynosząc wyjątkowo szeroką gamę melodycznych doznań. Muzyka Cilmi potrafi drgnąć w człowieku wszystkie struny, dzięki temu jej piosenki bardzo intensywnie się przeżywa.

Artystka zdobyła wiele prestiżowych nagród BRIT oraz ARIA, chociażby w takich kategoriach jak najlepsze single czy artysta. Jej kunszt muzyczny jest ceniony na całym świecie zarówno wśród publiczności jak i innych artystów, z którymi Gabriella współpracuje przy pobocznych projektach muzycznych. Między rokiem 2008 – 2009 Gabriella bardzo intensywnie rozwijała się muzycznie, pojawiając się na całej masie koncertów oraz festiwali. Każde wystąpienie było dla niej kolejnym kamieniem milowym na drodze do wielkiej muzycznej kariery. Z każdym pojawieniem się występowała przed większą publicznością oraz u boku bardziej rozpoznawalnych artystów (jak chociażby R.E.M). Gabriella Cilmi została uhonorowana również w Polsce. W 2009 roku zdobyła Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Sopocie.

Cilmi to wyjątkowo dynamiczna oraz żywiołowa artystka. Jej eksperymenty w poszukiwaniu coraz to lepszego i wyraźniejszego muzycznego brzmienia sprawiają, że jej przekaz pozostaje ciągle świeży oraz żywy. Łączenie ze sobą najróżniejszych gatunków daje fanom na całym świecie dostęp do niesamowitego muzycznego blendu, który jest w stanie zaspokoić melodyczne wymagania nawet najbardziej wymagających słuchaczy. Mimo istnienia już od paru lat na międzynarodowej scenie muzycznej, twórczość Gabrielli ciągle może być traktowana jako swego rodzaju nowość, z którą warto się zapoznać. Każdy album przedstawia muzyczną wizję artystki z zupełnie innej perspektywy, tworząc razem niesamowity melodyczny obraz, który swoją intensywnością przyniesie całą masę pozytywnych muzycznych przeżyć.