Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 15783, ID obiektu: 15819

Garbage

Garbage

Garbage

Wszystko o amerykańsko-szkockiej formacji - biografia, dyskografia, kariera, trasy koncertowe, wideo

Garbage

kraj: USA/Wielka Brytania

gatunek: pop alternatywny, rock altarnatywny

Garbage to amerykańsko – szkocka formacja, której zaistnienie na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia w przestrzeni artystycznej, wyznacza wyraźny zwrot w kierunku kształtowania się muzyki. Twórczość tej formacji od lat stanowi inspirującą pożywkę dla następujących po sobie pokoleń artystów oraz wyznacznik muzycznej jakości dla milionów zdeklarowanych fanów na całym świecie.

Garbage przez swoją twórczość bezpośrednio wpłynęli i dalej wpływają na kształt międzynarodowej sceny muzycznej, wyznaczając nowe trendy oraz stanowiąc wzór do naśladowania. Grupa rozpoczynała od alternatywnego rocka, dodając stopniowo nowe style oraz żywo eksperymentując z muzycznymi gatunkami w poszukiwaniu jeszcze lepszego brzmienia. W ich muzyce można dosłuchać się inspiracji zaczerpniętych z takich stylów jak: alternative rock, electronic rock, industrial rock, trip hop oraz grunge. Każdy z nich dodaje zupełnie nowego poziomu artyzmu do oferowanych muzycznych kompozycji sprawiając, że fani wywodzący się z rozmaitych środowisk muzycznych są w stanie w twórczości Garbage z powodzeniem znaleźć coś dla siebie.

Skład grupy tworzą: Shirley Manson (wokal, klawisze, gitara), Duke Erikson (bas, gitara, klawisze), Steve Marker (gitara, klawisze), oraz Butch Vig (bębny, perkusja). Wszyscy artyści są bezpośrednio zaangażowani w proces tworzenia piosenek oraz produkcję. Oznacza to, że każdy utwór Garbage stanowi sumę kolektywnych wysiłków, których efekt bierze się z odmiennych zapatrywań muzycznych oraz życiowych doświadczeń. Dotarcie często przeciwstawnych pomysłów świadczy o niesamowitym profesjonalizmie artystów – biorąc pod uwagę ilość lat wspólnego tworzenia. Unikalność oraz muzyczną wartość kompozycji Garbage można wywnioskować z samej ilości sprzedanych dotychczas albumów na całym świecie – ponad 17 milionów. Wiele krążków posiada wielokrotne statusy od złota po platynę. Mimo dużego komercyjnego sukcesu Garbage nie zatraciło swojego rebelskiego wydźwięku.

Debiutancki album grupy stanowił dla nich punkt zwrotny – ponieważ odniósł sukces, którego nikt tak naprawdę się nie spodziewał. Praktycznie z dnia na dzień o formacji stało się głośno, a sami artyści szybko znaleźli się w świetle międzynarodowych reflektorów. Krążek zatytułowany „Garbage” rozpalał umysły, srebrne ekrany oraz eter stacji radiowych, na okrągło zdobywając formacji coraz większą ilość fanów oraz pochlebnych recenzji. Jak na pierwszą płytę sukces komercyjny można określić jedynie mianem gigantycznego – ponad 4 miliony sprzedanych egzemplarzy. Dzięki temu album szybko pokrył się podwójną platyną w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz Australii. Formacja jednak nie spoczęła na laurach wydając w okresie 1995 – 1996 cały sznureczek singli, które momentalnie stawały się hitami. Wśród najważniejszych wymienić można: „Stupid Girl" oraz „Only Happy When It Rains". Ich utwory były niejednokrotnie używane na potrzeby kasowych produkcji filmowych (jak np. 19 film o przygodach Jamesa Bonda – „Świat to za mało”) oraz seriali telewizyjnych.

Przy tworzeniu swojego czwartego albumu „Bleed Like Me” grupa się rozwiązała... jednak nie do końca. Muzycy zeszli się żeby dokończyć krążek, który został wydany w 2005 roku i dalej kontynuowali swoją wspólną karierę. Do 2011 roku grupa rozchodziła i schodziła się nagrywając od czasu do czasu nowe tracki. Jest to dość dynamiczny okres, w którym tak naprawdę mało było wiadomo o przyszłych planach muzyków. W końcu w 2011 roku artyści oficjalnie na nowo i co najważniejsza na stałe połączyli muzyczne siły wydając „Not Your Kind of People” w 2012 roku oraz „Strange Little Birds” w 2016 roku pod swoim niezależnym szyldem Stunvolume.

Garbage to nie tylko formacja, ale ikony muzyczne. Bez ich twórczości współczesny muzyczny świat z całą pewnością wyglądałby inaczej i był bardziej ubogi. Artyści w trakcie swojej kariery współpracowali z licznymi sławami, wpływając mniej lub bardziej na sposób gry oraz realizację muzycznego potencjału współczesnych wielkich gwiazd. Ich własna wizja od zawsze charakteryzowała się dużym dynamizmem oraz zdolnością do dostarczania solidnego zastrzyku pozytywnej energii. Mimo lat spędzonych na scenie muzycznej artyści nie tracą na swoim wyrazie, zachowując niepowtarzalną żywiołowość oraz świeżość przekazu, perfekcyjnie dostosowując się do zmieniających muzycznych realiów oraz rosnących wymagań międzynarodowych odbiorców.

Garbage

Nazwa Klasa Sekcja Priorytet
Dokument Garbage Album 1