Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Gary Foster

Gary Foster fot. Wikimedia Commons

Gary Foster

kraj: USA

gatunek: jazz, pop

Gary Foster (urodzony 25 maja 1936) to amerykański multiinstrumentalista znany na cały świecie ze swoich corssoverowych kompozycji łączących elementy jazzu, popu oraz gatunków klasycznych. Foster postrzegany jest głównie jako artysta jazzowy, jednak jego stylu nie można jednoznacznie zaszufladkować jedynie pod pojedynczą kategorię. W trakcie swojej kariery intensywnie eksperymentował on z nowymi brzmieniami, poszukując jeszcze lepszych możliwości dla wyrażenia swojej unikalnej oraz prawdziwie porywającej melodycznej wizji. Jego gra na flecie, saksofonie oraz klarnecie potrafi bardzo szybko zahipnotyzować słuchającego, niosąc całą masę pozytywnych melodycznych doznań.

Wizytówką Fostera jest tworzenie kompozycji, przy których zwyczajne odlatuje się w krainę czystego muzycznego geniuszu. Kunszt artysty doceniany jest na całym świecie zarówno w środowisku krytyków, artystów jak i ogólnie pojętego show-biznesu. Wiele z jego utworów było wykorzystywanych na potrzeby filmów telewizyjnych, programów rozrywkowych oraz licznych projektów artystycznych. Foster udzielił zgody na użycie swoich utworów w ponad 500 filmach oraz był członkiem ponad 200 telewizyjnych orkiestr.

Ten niesamowity dynamizm nigdy nie przeszkodził mu w szukaniu coraz lepszych sposobów do pełniejszego wyrażenia siebie przez muzykę. Każdy występ oraz sukces wydawniczy stanowił kolejny kamień milowy na drodze w kierunku wielkiej kariery. Mimo działania na scenie muzycznej od ponad pięciu dekad, Foster w tym czasie nie stracił praktycznie nic ze swojej młodzieńczej energii. Jest on laureatem wielu prestiżowych nagród muzycznych jak: Grammy, Oskarów, Emmy oraz Golden Globów, które otrzymał tworząc dla takich sław jak: Carol Burnett, Bob Dylan, Barbra Streisand, Mel Torme, Toshiko Akiyoshi, Frank Sinatra, Pat Williams, John Williams, Natalie Cole, Jerry Fielding, Cal Tjader, Marty Paich, Michael Buble oraz wielu, wielu innych.

Foster to głównie artysta orkiestrowy, do tej pory występował na deskach takich prestiżowych spotów jak chociażby: Los Angeles Philharmonic, the Los Angeles Chamber Orchestra, the Los Angeles Opera Orchestra oraz the Hollywood Bowl Orchestra. Los Angeles stanowi dla niego regularne miejsce do występów, jednak Foster pojawiał i nadal pojawia się na całym świecie.

Profesjonalne łączenie oraz przechodzenie z jednego muzycznego stylu do drugiego, czynią z niego muzyka zdolnego odnaleźć się praktycznie w każdej melodycznej rzeczywistości. Ekspertyza Fostera jest dla wielu światowych artystów na wagę złota, którzy często zasięgają jego opinii przed rozpoczęciem nowych projektów muzycznych. Gary mimo już dość podeszłego wieku, dalej czynnie działa w artystycznej przestrzeni ubogacając świat swoją niepowtarzalną, przenikającą grą. Każdy poszukujący prawdziwie wyjątkowego muzycznego wymiaru, który od lat zmienia horyzonty milionów ludzi na całym świecie, powinien czym prędzej zainteresować się dyskografią tego wyjątkowego artysty.