Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Gazzarra

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Gazzarra

kraj: Włochy

gatunek: acid jazz

Francesco Gazzarra to włoski artysta, który traktowany jest jako pionier stylu Acid Jazz w przestrzeni swojego rodzinnego kraju. Był on jednym z pierwszy włoskich artystów grających na żywo w legendarnym Jazz Cafe Camden w Londynie.

Acid Jazzowy wydźwięk przepełnia pierwszy album Gazzarry zatytułowany „One”, który wydany został w 1996 roku we współpracy z organistą Jamesem Taylorem. Album zrobił spore wrażenie swoją unikalną oraz nowatorską jak na tamte czasy kompozycją. W efekcie Gazzarra szybko znalazł się w centrum zainteresowania coraz szerszych rzesz słuchaczy oraz środowisk krytyków muzycznych, zbierając pochlebne recenzje i powiększając bazę swoich fanów.

Drugi album „Grand Central Boogie” wydany w 1997 roku odchodził w kierunki brazylijskich oraz latynoskich rytmów lat 60-tych. Gazzarra nie zamykał się jedynie w obrębie jednego muzycznego stylu cały czas eksperymentując z różnymi gatunkami i brzmieniami. Każdy album i track stanowią cząstkowy wyraz jego rozległej muzycznej wizji. Ta melodyczna różnorodność pozwala każdemu słuchaczowi na odnalezienie w twórczości Francesco czegoś dla siebie. Stała ewolucja oraz poszukiwanie jeszcze lepszych rozwiązań muzycznych to wizytówka Francesco.

Jego trzeci album zatytułowany „The Spirit of Summer” wydany w 2001 roku wpisuje się w tendencje ciągłych dynamicznych zmian. Krążek z 2001 jest już wypakowany kompozycjami house’owymi.  Dzięki temu albumowi Gazzarra wybił się na tle innych artystów tworzących house i szybko zaistniał na tej scenie, idąc przez nią jak prawdziwa melodyczna burza.

Po housie przyszedł czas na lounge razem z albumem „The Bossa Lounge Experience”. Kompozycje Francesco wykonane w tym stylu zostały wykorzystane na potrzeby popularnego serialu HBO „Sex And The City”, co zapewniło mu dostęp do międzynarodowych odbiorców. Kolejne single, kompilacje oraz krążki wpisują się w dotychczasowe pasmo sukcesów, zawsze spotykając się z wyjątkowo ciepłym przyjęciem ze strony odbiorców.

Gazzarra remiksuje utwory jednych z najlepszych artystów na świecie tworząc tracki, które na długo zapadają w pamięć. Dzięki nieograniczaniu się jedynie do jednego stylu muzycznego, płynnie przechodzi on między różnymi melodycznymi rzeczywistościami, każdorazowo zabierając słuchacza w inną wyjątkową podróż. Jego kompozycje nadają się idealnie zarówno na leniwe popołudnia wypełnione spokojnymi dźwiękami, jak i dynamiczne noce rozgrzewające taneczny parkiet. Gazzarra od lat przynosi wielotysięcznym tłumom na całym świecie solidną dawkę pozytywnych doznań muzycznych. Jeśli jeszcze nie mieliśmy okazji zapoznać się z jego twórczością, to czas najwyższy to zmienić. Melodyczne majstersztyki Francesco doskonale dopełnią każdą codzienną playlistę muzyczną.