Gelka

Gelka fot. facebook.com/gelkahu

Gelka

kraj: Węgry

gatunek: electronic

Gelka to węgierskie duo elektroniczne, którego skład tworzą Domotor Sandor oraz Kurti Csaba. Wizytówką formacji jest tworzenie wyjątkowo emocjonalnego wydania muzyki elektronicznej, które potrafi przeniknąć słuchającego na wskroś, poruszając w nim najbardziej czułe struny. Gelka za pomocą swojego muzycznego kunsztu kształtują oraz wydobywają na powierzchnię często skryte uczucia, przynosząc słuchającym prawdziwie niepowtarzalną moc wyjątkowych melodycznych doznań.

Ich debitu „Less is More”, który pojawił się w 2008 roku stanowił dla muzyków szybki punkt wyjścia do rozpoczęcia prawdziwej profesjonalnej kariery. Niedługo po wydaniu w stronę artystów posypały się propozycje kontraktów, wystąpień oraz różnorodnych kolaboracji.  Do tej pory Gelka brała udział w ponad 150 kompilacjach wydanych przez takie labele jak: Warp, Ministry of Sound czy Sony. Duo wydało też wiele chilloutowych kompozycji nakładem legendarnej Cafe Del Mar, które weszły do klasycznego muzycznego kanonu muzyki rozrywkowej, stanowiąc inspiracyjną pożywkę dla wielu artystów na całym świecie.

Muzycy cały czas eksperymentują z łączeniem nowych stylów w swoich kompozycjach, nie spoczywając na dotychczasowych laurach. Scena muzyki chilloutowej cały czas ewoluuje, a Gelka razem z nią. Duo nigdy nie pozostaje w tyle za zmieniającymi się trendami, doskonale wplatając nowe wątki do swojej istniejącej wizji, nie tracąc przy tym na świeżości oraz oryginalności przekazu.

Muzycy czerpią inspiracje praktycznie ze wszystkiego – codzienne dźwięki potrafią otworzyć im mentalną furtkę do stworzenia nowej zjawiskowej kompozycji, która stanowić będzie kolejny element stale powiększającej się muzycznej mozaiki. Gelka to artyści w pełni zdeklarowani na to co robią, oni nie tworzą muzyki oni nią żyją. Dzięki temu grono fanów formacji cały czas się powiększa, a muzycy angażowani są do coraz większej liczby wystąpień oraz współprac przy pobocznych projektach. Gelka swoim dynamizmem oraz elastycznością w stylu, znacznie wybija się na tle „konkurencji” muzycznej. Mimo bycia wiązanymi z jednym głównym stylem muzycznym, zaszufladkowanie ich jedynie pod jeden gatunek jest zwyczajnie niemożliwe. Każdy kolejny release prezentuje sobą inną perspektywę rozbudowanej muzycznej wizji, którą od wielu lat po kawałku muzycy prezentują całemu światu.

Gelka to swego rodzaju ewenement w świecie muzyki elektronicznej, duo od długiego czasu dokłada istotną cegiełkę w rozwój tego gatunku, wpisując się w poczet wielkich gwiazd artystycznej sceny. Twórczość Gelki to prawdziwie niepowtarzalna muzyczna przygoda, z której niechętnie się powraca. Emocjonalny wydźwięk każdego releasu pozwala nie tylko poszerzyć swoje perspektywy muzyczne, ale również lepiej poznać siebie od stron, o których możemy nie mieć pojęcia.