Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 37152, ID obiektu: 37352

George Benson

George Benson

George Benson

Wszystko o amerykańskim muzyku - bio, kariera, dyskografia

George Benson

kraj: USA

gatunek: jazz, funk, R&B, soul

George Benson (urodzony 22 marca 1943) to amerykański muzyk, gitarzysta, wokalista oraz twórca piosenek, którego kompozycje muzyczne stanowią połączenie takich stylów jak: jazz, funk, R&B oraz soul. Benson rozpoczął swoją karierę muzyczną dość wcześnie – mając 21 lat szybko stał się rozpoznawalny w środowisku jazzowym jako profesjonalny gitarzysta, dzięki swojej wyjątkowej grze porównywalnej ze stylem gypsy jazz, jaki prezentowali sobą artyści w rodzaju Django Reinhardta.

O Bensonie zrobiło się głośno w 1960 roku, gdy grał z Jackie McDuffym oraz innymi artystami różnych formacji muzycznych. W tamtym okresie George skupiał się głównie na soulowym wydaniu jazzu, jednak w miarę muzycznego rozwoju zaczął on eksperymentować z innymi rodzajami brzmienia, stopniowo dodając do swojego stylu nowe gatunki, coraz bardziej zbliżając się do przejścia na karierę solową.

Wynikiem tych eksperymentów muzycznych po wielu wcześniejszych krążkach był wydany w 1973 roku album „Breezin”, który w zgromadzonych tam kompozycjach prezentował spore odejście Bensona od tradycyjnych form oraz płynne przechodzenie między starym, a nowym. Krążek odbił się głośnym echem na scenie muzycznej, przydając muzykowi nowe rzesze zdeklarowanych fanów oraz zjednując mu poparcie krytyków filmowych.

„Breezin” jest jednym z największych sukcesów Georga, niedługo po wydaniu krążek pokrył się potrójną platyną (jako pierwszy jazzowy album w historii) plasując się na pierwszej lokacie w notowaniu Billboardu z 1976 roku. Bilety na trasy koncertowe, które nastąpiły później wyprzedawały się w zwrotnym tempie, a sale dosłownie pękały w szwach. Wizja muzyczna oferowana przez Georga stanowiła prawdziwy powiew melodycznej świeżości, który pobudzał oraz rozpalał zmysły publiczności szukającej unikalnego ujścia dla swoich potrzeb. W uznaniu za swój wkład w rozwój światowej sceny muzycznej George Benson został uhonorowany własną gwiazdą na Hollywood Walk of Fame.

Benson w trakcie swojej kariery muzycznej zdobył wiele prestiżowych muzycznych nagród w tym kilka Grammy (między innymi za track „This Masquerade”, który stał się wielkim popowym hitem). Każdy album artysty spotykał się z ciepłym przyjęciem ze strony zarówno publiczności, jak i środowisk krytyków muzycznych. Benson nie zatrzymywał się jednak, cały czas zbierając materiał do nowych wydań oraz angażując się we współpracę z czołowymi muzykami swojego okresu. Efektem jest wiele znamienitych hitów, które od lat stanowią pożywkę dla artystów wywodzących się z następujących po sobie pokoleń. Poza tworzeniem własnych, oryginalnych kompozycji George powoływał do życia nowe wersje największych przebojów chociażby takich gwiazd jak Stevie Wonder („Another Star”). Między latami 1960 – 1980 artysta stworzył wiele niezapomnianych albumów zarówno własnych, jak i udzielając swojego talentu innym artystom.

W 1980 roku po kilku zjawiskowych krążkach na rynku nakładem wytwórni The Qwest pojawił się przełomowy popowy album Bensona zatytułowany „Give Me The Night”, który zapewnił artyście wysokie lokaty w notowaniach muzycznych, jednak co ważniejsze otworzył mu furtkę do szukania lepszych melodycznych inspiracji. Benson odkrył w tym okresie twórczość Nat Cole, Raya Charlesa oraz Donny Hathaway’a, którzy wypłynęli na dalszą ewolucję jego stylu gry oraz śpiewu w latach 90-tych. Kolejne albumy oraz LP łączyły już w sobie inspiracje zaczerpnięte z kilku stylów, a muzyka Georga nabrała prawdziwe szerokiego wymiaru stanowiąc blend, który doskonale wpisywał się w potrzeby muzyczne nowoczesnych odbiorców. Mimo często diametralnych zmian w stylu, wizja oraz melodyczny wydźwięk kompozycji oferowanych przez Bensona nie tracił na swojej świeżości oraz aktualności. Jego przekaz jest uniwersalny oraz ponadczasowy, niezmiennie dostarczając słuchającym szerokiej gamy wyjątkowych melodycznych doznań.

Dyskografia tego artysty to olbrzymi zbiór prawdziwych muzycznych majstersztyków, które akumulowały się przez lata w wyjątkowy zestaw. Każda kompozycja stanowi nie tylko unikalną muzyczną przygodę, ale sposobność na spojrzenie z zupełnie innej perspektywy na samo pojęcie muzyki. Melodyczna wizja Bensona czyni z niego artystę, który stał się światową ikoną, której wpływ na rozwój międzynarodowej sceny muzycznej jest zwyczajnie nie do ocenienia. Wśród jego rozbudowanej dyskografii każdy, nawet najbardziej wymagający słuchacz z powodzeniem znajdzie coś dla siebie.

George Benson