Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

George Michael

George Michael fot. SONY MUSIC ENTERTAINMENT POLAND

George Michael

kraj: Wielka Brytania

gatunek: pop, post-disco, dance-pop

Georgios Kyriacos Panayiotou znany lepiej jako George Michael to brytyjski muzyk, wokalista oraz producent, którego kariera wywarła niesamowity wpływ na rozwój międzynarodowej sceny muzycznej. Michael od lat jest artystyczną ikoną, którego styl śpiewu oraz performance’u nadawał i nadal nadje kierunek rozwoju muzycznych trendów. Michael swoje przeboje tworzy łącząc rozmaite gatunki muzyczne jak: post-disco, dance-pop, blue-eyed soul oraz pop. Jego popularność szczególnie urosła w latach 1980 – 1990, kiedy to należał do jednych z czołowych światowych artystów, pod którego muzyczny sztandar garnęły się niezliczone rzesze spragnionych nowych doznań melodycznych słuchaczy z całego świata.

Sukces komercyjny, jaki odniósł ten artysta można określić jedynie mianem gigantycznego. Do tej pory George sprzedał ponad 80 milionów egzemplarzy swoich nagrań na całym świecie.

Jego pierwszy solowy album „Faith” wydany w 1987 roku swoją popularnością rozszedł się błyskawicznie po świecie. „Faith” było eksperymentem muzycznym Georga, który opuściwszy swoją wcześniejszą formację Wham! (która stworzyła klasyczny świąteczny przebój „Last Christmass” oraz takie niezapomniane utwory jak: „Young Guns", „Wham Rap?”, „Club Tropicana" czy „Wake Me Up Before You Go-Go") poszedł w bardziej odważny styl śpiewu – tworząc zarówno głębię liryczną, jak i melodyczną, która nie pozostawiała złudzeń, co do jego przyszłej muzycznej wielkości. „Faith” jako krążek debiutancki stanowił kamień milowy w rozwoju solowej kariery wokalisty. Album sprzedał się w ponad 20 milionach egzemplarzy na całym świecie, dając wyraźny sygnał, że na muzycznym firmamencie zajaśniała nowa gwiazda. Wyrobiona już opinia z czasów śpiewania w Wham! zaczęła się intensywnie zmieniać po wydaniu albumu. Michael stał się symbolem nowej generacji lekko buntowniczej społeczności, otwartej na nowe doznania zarówno muzyczne, jak i życiowe.

George Michael w trakcie ponad 30 letniej kariery, w uznaniu swojej twórczości zdobył całą masę najbardziej prestiżowych nagród, wliczając w to chociażby trzy nagrody Britt, cztery MTV Video Music Awards, cztery Ivor Novello oraz dwie Grammy.

Jego utwory od lat rozgrzewają eter licznych stacji radiowych. W 2004 roku Radio Academy określiła Michaela najczęściej puszczanym artystą w przestrzeni radiowej w latach 1984 – 2004. Jest to ewenement na skalę światową, który pozwolił wokaliście na bezpośrednie kształtowanie się świadomości następujących po sobie pokoleń słuchaczy. Mimo lat spędzonych na tworzeniu swoich utworów, wizja muzyczna Georga Michaela pozostaje nadal żywa i wyjątkowo świeża. Jego utwory noszą na sobie ponadczasowe znamię, dając słuchającemu niesamowicie barwny wachlarz zróżnicowanych melodycznych doznań.

W trakcie swojej kariery Michael współpracował z czołowymi artystami ze świata muzyki. Każda kolaboracja przydawała jego utworom nowego poziomu artyzmu oraz otwierała nowe furtki do jeszcze ambitniejszych projektów muzycznych. Jego single oraz albumy to wartościowy dodatek do każdej codziennej playlisty.

George Michael to wokalista, do którego poziomu artyzmu dorasta prawdziwie niewielu. Impet jaki jego twórczość wywarła na kształt współczesnego muzycznego świata jest trudny do oszacowania, jedno jest jednak pewne - bez Georga świat byłby o wiele bardziej szary.