Glam Sam And His Combo

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Glam Sam And His Combo

kraj: Szwecja

gatnek: elektro

Glam Sam And His Combo to projekt muzyczny szwedzkiego twórcy elektro Matsa Samuelssona. Mats w swoich kompozycjach daleko wychodzi poza ogólnie przyjęte standardy tworząc prawdziwie niepowtarzalne kompozycje, które szybko trafiają do serc i umysłów publiczności na całym świcie. Jego stylu nie da się zaszufladkować, wielowymiarowość to wizytówka tego wybitego artysty. W swoich kompozycjach łączy on takie style jak: electronica, trip hop, downtempo, nu jazz oraz house, tworząc praktycznie uniwersalny melodyczny blend zdolny sprostać wyzwaniom każdej muzycznej rzeczywistości. Słuchacze wywodzący się z różnych środowisk oraz preferujący różnego rodzaju style muzyczne, w twórczości Samuelssona bez problemu odnajdują coś dla siebie.

Początek przygody muzycznej Mats przypada na jego czasy studenckie, kiedy to grał w indie-jazzowo-popowym duo. Formacja nie odniosła żadnych sukcesów, jednak dała Matsowi punkt wyjścia do rozwoju muzycznego, który po latach zaowocował wykształceniem się wizji, która powoli zaczęła zmieniać świat muzyki elektronicznej.

W 2008 roku artysta wpadł na pomysł stworzenia nowego projektu muzycznego utrzymanego w stylu funky-jazz. Projekt stanowił sumę wcześniejszych doświadczeń muzycznych artysty oraz próbę wyrażenia w odmienny sposób prawdziwie unikalnej melodycznej wizji. Tak narodziło się Glam Sam And His Combo, które szybko zaczęło iść jak burza najpierw przez Szwecję, niedługo potem także poza jej granicami.  

Debiutancki release zatytułowany „Groovy” wydany w 2009 roku szybko przykuł uwagę nie tylko krajowej publiczności oraz krytyków muzycznych. Szwedzkiego producenta bardzo szybko dostrzegły niemieckie labele, które natychmiast zaoferowały mu profesjonalny kontrakt. Efektem było wydanie kolejnych LP, albumów oraz singli, które łączyły w sobie już znacznie większą liczbę gatunków muzycznych, prezentując sobą mix na miarę potrzeb nowoczesnych słuchaczy.

Samuelsson płynnie przechodzi w swoich kompozycjach między jazzem, funkiem, rockiem, hiphopem, techno oraz disco. Wydawać by się mogło, że całkowita przeciwstawność wielu z tych gatunków sprawia, że są one ze sobą nie do połączenia. Artyzm oraz umiejętności kompozycyjne Glam Sam And His Combo niezbicie udowadniają, że melodyczne „niemożliwie” jest możliwe. Efekt jakiego dostarcza każdy release Samuelssona jest zwyczajnie magiczny i nie pozostawia na odbiorcy melodycznej suchej nitki.

Po wydaniu nowego singla „The Last Days Of Disco” Glam Sam And His Combo wypuścił w 2010 roku swój drugi album „The Paradise Groove”, który szybko podbił klubowy dancefloor. Samuelsson nie spoczął jednak na laurach, cały czas poszukując nowych inspiracji oraz docierając swoją muzyczną wizję. Efektem było wydanie w 2012 roku nowego EP „The Riviera Sessions” – release ten wyraźnie szedł w stronę łączenia elementów jazzowych oraz downtempo. Chociaż wszystkie poprzednie kompozycje artysty również zawierały naleciałości tych stylów, nowe EP stanowiło ekskluzywne skupienie się na pozytywach, jakie te gatunki mają sobą do zaoferowania. W 2014 roku artysta wydał swój najnowszy album „Feeling Groovy – Glam Sam’s Greatest Hits”.