Glen Hansard

Glen Hansard fot. facebook.com/GlenHansardMusic

Glen Hansard

kraj: Irlandia

gatunek: folk, folk-rock

Glen Hansard (urodzony 21 kwietnia 1970) to irlandzki songwriter, wokalista oraz gitarzysta występujący zarówno w folkowo-rockowym duo The Swell Season oraz formacji The Frames. Poza tymi projektami muzycznymi Glen rozwija swoją solową karierę muzyczną, tworząc porywające kompozycje poprzez łączenie rozmaitych gatunków muzycznych. Jego wizytówką jest tworzenie prawdziwie melodycznych majstersztyków, które swoim wyjątkowym wyrazem potrafią przeniknąć słuchającego do samej głębi, przynosząc mu całe morze niesamowitych muzycznych doznań. Artysta osiąga to wplatając w swoje utwory inspiracje oraz wątki zaczerpnięte z takich stylów jak: folk, rock, folk rock, alternative rock, indie folk oraz indie rock. Wymiar oferowanej przez Glena wizji muzycznej jest wyjątkowo zróżnicowany, dzięki temu dynamizmowi każdy kolejny release Hansarda stanowi podróż w krainę czystego muzycznego geniuszu, dając słuchaczom na całym świecie perfekcyjną odskocznię do ucieczki w wyjątkowy melodyczny świat.

Przygoda Glena z muzyką zaczęła się na początku lat 90-tych ubiegłego stulecia, kiedy to po zrezygnowaniu ze szkoły założył swoją pierwszą formację muzyczną The Frames. Glen mimo rosnącej popularności gra w The Frames do dziś, pojawiając się regularnie na terenie całej Irlandii. Każdy występ to niezapomniane doświadczenie, wyładowane po brzegi pozytywną dawką energii.

Hansard skupił na sobie międzynarodową uwagę jako gitarzysta w 1991 roku, dzięki filmowi Alana Parkera „The Commitments”, w którym zagrał – zaistniał on wtedy w świadomości szerszej publiczności, jednak na prawdziwy sukces musiał jeszcze poczekać. Jak sam przyznaje czasami żałuje wystąpienia w filmie, ponieważ produkcja odciągnęła go od rozwoju kariery muzycznej.

W 2006 roku Glen Hansard wydał swój pierwszy album bez wsparcia The Frames. Krążek zatytułowany „The Swell Season” szybko odbił się głośnym echem w środowisku muzycznym stanowiąc powiew muzycznej nowości, której wyczekiwali odbiorcy. W efekcie do muzyki Glena zaczęły garnąć się coraz szersze tłumy. Poza tworzeniem własnych unikalnych utworów Glen często bierze się za coverowanie przebojów najbardziej znanych światowych artystów. Wśród zaledwie kilku odświeżonych wersji można wymienić „Cry Me a River” Justina Timberlake’a, czy „Everytime” Britney Spears.

W 2011 roku Hansard pojawił się u boku legendarnego Eddiego Veddera w trakcie jego solowej trasy koncertowej promującej album „Ukulele Songs”. Hansard to wielowymiarowy artysta, który swoją grą na gitarze potrafi szybko zjednać i porwać za sobą tłumy odbiorców. Ta umiejętność zapewnia mu nie tylko szacunek w całym środowisku muzycznym, ale stanowi furtkę do angażowania się w wiele pobocznych artystycznych projektów u boku znamienitych muzyków.

Glen cały czas poszukuje nowego, lepszego brzmienia starając się jeszcze pełniej wyrazić swoją unikalną muzyczną wizję. Głównymi inspiracjami muzycznymi artysty, jest trzech muzyków: Leonard Cohen, Van Morrison oraz Bob Dylan, którzy nazywani są przez niego muzyczną trójcą. Wpływ tych artystów da się wyraźnie wyczuć w stylu gry Hansarda, jednak nie kopiuje on ich rozwiązań, zachowując świeżość oraz unikalność swojego stylu gry.

Twórczość Glena Hansarda to wyjątkowa gratka dla wszystkich poszukujących nowego, wyjątkowego wymiaru ambitnej muzyki rockowej. Niezapomniane doświadczenia oraz solidny pozytywny zastrzyk nowej energii jest tutaj gwarantowany.