Goapele

Goapele fot. facebook.com/goapele

Goapele

kraj: USA

gatunek: soul, R&B

Goapele Mohlabane znana lepiej jako Goapele, to amerykańska songwriterka oraz artystka soul i R&B, która swoją wyjątkową artystyczną wizją od lat zmienia obraz międzynarodowej sceny muzycznej. Jej utwory często poruszają tematykę społeczno-polityczną. Artystka znana jest z tego, że używa swojej muzyki do budzenia słuchaczy z myślowego uśpienia, zwracając ich uwagę na ważne problemy dnia codziennego, które chociaż dzieją się daleko od nich, to nie tracą na swojej wadze.

Wśród inspiracji muzycznych artystki można wymienić takie gwiazdy jak: Stevie Wonder, Etta James, Nina Simone, Billie Holiday, Aretha Franklin, Whitney Houston, Bob Marley, Portishead, Miriam Makeba, Prince, Sade, Caiphus Semenya, Zulu Spears oraz Hugh Masekela. Ten szeroki wachlarz muzycznych stylów znajduje doskonałe połączenie w wizji Goapele, która potrafi szybko i na długo zahipnotyzować słuchaczy. Nie dziwi zatem fakt, że od momentu jej pojawienia się na scenie muzycznej, grono jej zdeklarowanych fanów nieustannie się powiększa. Goapele to prawdziwie dynamiczna siła, która idzie jak burza przez deski światowej muzycznej sceny, ubogacają melodyczny świat na wielu poziomach. Poprzez angażowanie się w liczne projekty muzyczne oraz inicjatywy społeczne dociera ona ze swoja muzyką, nie tylko do świadomości, ale przede wszystkim do serca odbiorców.

Jej pierwszy, wydany własnym nakładem album zatytułowany „Closer” pojawił się w 2001 roku. Krążek mimo małego nakładu wynoszącego zaledwie 5000 kopii, szybko się rozszedł dając okolicznej społeczności sygnał, że oto pojawiła się nowa warta uwagi artystka. „Closer” szybko wyszedł poza granice San Francisco, zdobywając sobie 63 lokatę w notowaniu Billboard Top R&B/Hip-Hop Albums Chart. Był to wyjątkowy sukces dla artystki, który zapewnił jej karierze niezbędny impet do dalszego rozwoju. Album stanowił wyjątkowy blend neo-soulu, trip hopu oraz jazzu, który doskonale wpasował się w muzyczne potrzeby słuchaczy, dostarczając w każdym tracku gigantyczny zastrzyk pozytywnej energii.

Idąc za ciosem w 2005 roku artystka wydała kolejny krążek „Change It All”, któremu towarzyszył wyjątkowo udany singiel „First Love”. Krążek szybko wspiął się na wysokie miejsca w najważniejszych notowaniach muzycznych oraz otworzył Goapele furtkę do wystąpień w znanych programach telewizyjnych jak chociażby: The Orlando Jones Show, Jimmy Kimmel Live! czy Late Night with Conan O'Brien.

Na kolejny album artystki „Break of Dawn” fani musieli czekać aż do 2011 roku, jednak było warto. Nowy krążek stanowił połączenie masy zebranych doświadczeń oraz nowych perspektyw muzycznych, które Goapele doskonale oplotła porywającą melodyczną mozaiką. Mimo długiej przerwy artystka swoim nowym krążkiem dała jasno do zrozumienia, że jej muzyczna wizja nie straciła ani trochę na swojej unikalności oraz świeżości, a ona sama dalej stanowi prawdziwy wulkan muzycznych pomysłów. Najnowszy album artystki „Strong As Glass” pojawił się w 2014 roku.

Twórczość Goapele to prawdziwie wielopoziomowa muzyczna przygoda, gdzie każda kompozycja potrafi przynieść inny wymiar prawdziwe unikalnych, pozytywnych doznań. Artystka doskonale potrafi dać słuchaczom dokładnie tego, co muzycznie jest im potrzebne, ubogacając codzienność wyjątkowo melodycznym dodatkiem. Każdy poszukujący nieszablonowej muzycznej odskoczni, powinien czym prędzej zainteresować się twórczością Goapele.