Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Gordon Haskell

Gordon Haskell fot. Wikimedia Commons

Gordon Haskell

kraj: Wielka Brytania

gatunek: rock, folk, jazz, blues

Gordon Haskell to angielski muzyk, wokalista, oraz songwriter tworzący swoje unikalne kompozycje muzyczne w takich stylach jak: rock, folk, jazz oraz blues.

Haskell został dostrzeżony, gdy współpracował jako basista z brytyjską formacją Les Fleur de Lys oraz przez krótki czas z King Crimson. Po opuszczeniu obydwu grup Gordon rozpoczął swoją solową karierę. Zyskał on jednak międzynarodowy rozgłos dopiero w 2001 roku.

W 1960 roku Haskell przeprowadził się do Londynu, gdzie działał na obrzeżach istniejącej sceny muzycznej (przez jakiś czas dzielił mieszkanie, jako współlokator Jimiego Hendrixa), grając na basie w rozmaitych spotach.

W 1971 roku pojawił się debiutancki solowy album artysty zatytułowany „It Is and It Isn’t”, jednak nie odniósł on zbyt dużego sukcesu. W efekcie przez pewien czas, by utrzymać się na powierzchni, Haskell grywał jako support między innymi dla Cliffa Richarda oraz Tima Hardina.

W latach 80-tych Haskell był wyjątkowo zniesmaczony przemysłem muzycznym, tonąc w długach. W efekcie w 1984 przeprowadził się do Dani, gdzie grywał po okolicznych barach 7 dni w tygodniu. Te doświadczenia uczyniły jego głos znacznie mocniejszym, co przydało mu się w późniejszym okresie jego kariery.

W końcu po wyjściu z długów udał się na powrót do Anglii, gdzie rozwijał swoją solową karierę, grając okazjonalnie z małymi zespołami po okolicznych pubach i klubach. Jak sam wspomina czuł się osaczony oraz wykończony. Jednak doświadczenia te pozwoliły mu na poznanie wielu ciekawych ludzi, których historie oraz sposób bycia stanowiły inspiracyjną pożywkę do dalszej artystycznej pracy.

Spory przełom przyszedł w 1990 roku wraz z wydaniem singla „Almost Certainly”, niedługo potem do obiegu trafił album zatytułowany „Hambledon Hill”, który w przeciwieństwie do poprzednich spotkał się z ciepłym przyjęciem oraz uznaniem ze strony środowiska muzycznego. Haskell zaczął w efekcie być artystą rozpoznawalnym, a nie jedynie niszowym.

Prawdziwym punktem zwrotnym było wydanie jazzowej ballady zatytułowanej „How Wonderful You Are”. Piosenka swoją popularnością momentalnie podbiła serca słuchaczy, idąc jak burza przez światową muzyczną scenę. Swoją popularnością pokonała utwór Beatlesów „Hey Jude” oraz Franka Sinatry „My Way” – stając się najczęściej zamawianą piosenką w historii Radia BBC. Mimo słabej promocji singiel sprzedał się w zawrotnej liczbie ponad 400 tysięcy egzemplarzy, będąc pierwszym wielkim komercyjnym sukcesem artysty. „How Wonderful You Are” szybko zdobyło sobie czołowe miejsca w najważniejszych światowych notowaniach list muzycznych, a o Gordonie z dnia na dzień zrobiło się głośno. Nagle po wszystkich latach wytężonych prób oraz włożonej tytanicznej pracy, kunszt artysty doczekał się należytego uznania. Garnący się pod muzyczny sztandar Haskella fani, odkrywali na nowo jego wcześniejsze przeboje, ugruntowując pozycję artysty na międzynarodowej scenie muzycznej.

Efektem przełomowego singla było podpisanie profesjonalnego, wielomilionowego kontraktu z East West Records oraz powstanie nowego albumu Gordona „Harry’s Bar” (2002). Nowy krążek szybko zdeklasował wiele hitów tamtego okresu, na długo dominując notowania list muzycznych w całej Europie.

Kolejne releasy Gordona wpisują się w nieustanne pasmo sukcesów, które otworzyły mu furtki do światowych wystąpień oraz współpracy z czołowymi artystami współczesnej sceny muzycznej. Gordon Haskell to przykład artysty, który nigdy się nie poddawał wierząc w siłę oraz wartość swojej muzycznej wizji. Lata spędzone na szlifowaniu swoich umiejętności sprawiają, że artysta ten potrafi doskonale odnaleźć się praktycznie w każdej muzycznej rzeczywistości, przynosząc słuchaczom dokładnie to, czego oczekują. Jeśli jeszcze nie mieliśmy okazji zapoznać się z twórczością tego prawdziwie wybitnego muzyka, to czas najwyższy to zmienić.