Gotan Project

Gotan Project fot. Wikimedia Commons

Gotan Project

kraj: Francja

gatunek: nu jazz, electronica

Gotan Project to formacja muzyczna skład, której tworzą Eduardo Makaroff, Philippe Cohen Solal oraz Christoph H. Müller. Grupa od końca lat 90-tych dopełnia międzynarodową scenę muzyczną serwują słuchaczom kompozycje łączące w sobie takie style jak: neotango, electronica oraz tango. Ich melodyczna oraz żywiołowa mieszanka wręcz porywa słuchacza, nie pozwalając nikomu usiedzieć na miejscu.

Gotan Project pojawiło się w przestrzeni muzycznej w 1999 roku. Ich pierwszy release „Vuelvo Al Sur/El Capitalismo Foráneo" wydany został w 2000 roku, niedługo potem do obiegu trafił debiutancki album formacji zatytułowany „Revancha del Tango”. Oba releasy szybko znalazły uznanie w środowisku muzycznym, dając wyraźny sygnał, że na melodycznej scenie pojawiły się nowe warte uwagi gwiazdy.

Pierwsze wydane kompozycje szeroko czerpały z argentyńskiego tango, jednak muzycy nie ograniczali się w swoich inspiracjach, dodając wiele elementów pobocznych, które stworzyły prawdziwie unikalne, wielopoziomowe tracki. Łączenie gorących rytmów z wyszukanymi samplami oraz żywiołowymi beatami daje magiczny efekt, który nie pozostawia na słuchającym suchej nitki, przynosząc całą gamę zróżnicowanych doznań muzycznych.

Po wydaniu pierwszego albumu o Gotan Project zaczęło szybko robić się głośno, co otworzyło muzykom liczne furtki do współpracy z wieloma czołowymi artystami sceny dance oraz elektro. Ich przeboje rozgrzewały eter wielu światowych stacji radiowych jak chociażby BBC. Mimo, że na kolejny album formacji fani musieli czekać 6 lat, to Gotan Project nie pozostawili swoich słuchaczy bez muzycznej strawy, wydając kilka zjawiskowych singli oraz Ep.

W końcu w 2006 roku pojawił się nowy krążek zatytułowany „Lunatico”, który szybko ugruntował pozycję artystów na międzynarodowej scenie muzycznej. Kolejne studyjne krążki „Tango 3.0” (2010) oraz „La Revancha En Cumbia” (2011) doskonale wpisywały się w pasmo muzycznych sukcesów formacji.

Utwory Gotan Project były wykorzystywane na potrzeby popularnych seriali telewizyjnych jak chociażby: Nip/Tuck, Sex and the City, Brothers & Sisters oraz Chuck, jak i kasowych produkcjach filmowych – Ocean’s Twelve.

Gotan Project to formacja szczególnie warta uwagi, ich artystyczny dynamizm oraz pełne zorientowanie na muzyczne potrzeby słuchaczy stanowią cechy, które od lat wybijają muzyków na tle pozostałej artystycznej „konkurencji”. Kompozycje oferowane przez Gotan Project to przemyślane, melodyczne połączenia oferujące jedynie najwyższej jakości doznania muzyczne. Ich twórczość pozwala najzwyczajniej odlecieć w krainę unikalnych dźwięków, które są w stanie szybko przywrócić nadwątloną równowagę pomiędzy duszą, a ciałem. Każdy poszukujący wyjątkowego muzycznego wymiaru nie powinien przechodzić obok ich dyskografii obojętnie.