Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 16439, ID obiektu: 16476

Goya

Goya

Goya

Goya

Bezpretensjonalne miłosne historie są od przeszło 10 lat znakiem firmowym Goyi. Grupa powstała w

Bezpretensjonalne miłosne historie są od przeszło 10 lat znakiem firmowym Goyi. Grupa powstała w Warszawie w 1995 roku, wkrótce po tym jak Magda Wójcik (wokalistka) przeprowadziła się do Stolicy z rodzinnego Krasnegostawu.Gitarzystę Grzegorza Jędracha oraz Rafała Gorączkowskiego (instrumenty klawiszowe) poznała w szkole muzycznej, gdzie uczyła się śpiewu.

Zespół zadebiutował trzy lata później płytą 'Goya', z którego pochodzi ich pierwszy przebój, 'Bo ya', numer jeden Pr. I Radia Publicznego. Na kolejną płytę trzeba było czekać aż 5 lat, ale muzycy nagrali ją już we własnym studiu.Album 'Kawałek po kawałku' przyniósł kolejne perełki: 'Będę się starać' najczęściej grana piosenka w Programie III PR, 'Jeśli będę taka', oraz wakacyjny przebój Trójki - tytułowy singiel 'Kawałek po kawałku'. Zespół zyskiwał coraz więcej fanów, zarówno wśród słuchaczy, jak i krytyków muzycznych.

Autentyzm, magiczny klimat, niebanalny liryzm - za to najczęściej doceniano Goyę. Nic dziwnego, w końcu nawet agresywny i buntowniczy hymn Generacji X, 'Smells Like Teen Spirit' Nirvany potrafili zmienić w łagodną i finezyjną balladę. Urok Goyi docenił nawet kapryśny Peter Gabriel. Wybrał grupę na swój support podczas jedynego w koncertu w Polsce w 2003 roku w Poznaniu. Trzeci album zespołu, 'Smak słów' pojawił się w sklepach w lutym 2005. Dojrzalszy, zachwycał spokojem, wszechstronnością, elegancją. Single 'Mój' i tytułowy 'Smak słów' to dwa piękne wyznania miłosne, które mogą być ściągawką dla zakochanych, gdy słów im zabraknie. Kolejny rok, kolejny sukces. Tym razem za sprawą ścieżki dźwiękowej do kinowego przeboju 2006 roku, 'Tylko mnie kochaj'. Na płycie znalazło się wiele gwiazd: James Blunt, Depeche Mode, Reni Jusis. Ale to właśnie piosenka Goyi promowała album i film. 'Tylko mnie kochaj' podśpiewywali nie tylko kinomaniacy.

'Horyzont zdarzeń', czwarty album, którego premiera miała miejsce w 2007 roku to płyta pełna niespodzianek. Począwszy od mrocznego tytułu, który okazuje się nie być aż tak ponury... To dla nas najbardziej poetycka nazwa wśród terminologii naukowej. Kojarzy nam się z przestrzenią w muzyce, a jednocześnie opisuje teksty Magdy, które traktują o relacjach i zdarzeniach między kobietą a mężczyzną... tłumaczą członkowie Goyi. Niech nikogo nie zwiodą również minorowe brzmienia utworów. Po raz kolejny muzycy sięgneli po klasyczne dźwięki fortepianu, gitar akustycznych, sekcji smyczkowej i połączyli je z nowocześniejszymi dźwiękami. To, że nie są depresyjne, to zasługa wokalistki i autorki tekstów, Magdy Wójcik. Swoim dziewczęcym głosem subtelnie opowiada o dojrzałym uczuciu, bliskości, intymności i zmysłowości. Po raz kolejny muzycy Goyi udowodnili, że to co ambitne, może być także piękne, pogodne i mądre. Okładką płyty 'Horyzont zdarzeń' jest grafika autorstwa Michała Karcza (www.michalkarcz.com), którego prace tak bardzo spodobały się zespołowi, że postanowili zaprosić go do współpracy przy wizualnej oprawie albumu. Efekt tej współpracy można podziwiać w poligrafii płyty, a także w teledysku ilustrującym pierwszy singiel 'W zasięgu Twego wzroku', który trafił do rozgłośni radiowych na początku marca 2007. Kolejny singiel i teledysk promujący płytę 'Piękny czas' oraz singiel 'Dobre sny' cieszyły się dużym zainteresowaniem w mediach. 15 maja 2009 do sklepów trafił piąty już album zespołu pt. 'Od wschodu do zachodu'.

źródło - strona oficjalna: www.goya.com.pl

Goya

fot. Marek Pietroń (www.goya.com.pl)

Nazwa Klasa Sekcja Priorytet
Dokument Chwile Album 1
Dokument Od Wschodu Do Zachodu Album 1
Dokument Horyzont zdarzeń Album 1
Dokument Smak słów Album 1
Dokument Tylko mnie kochaj Album 1