Grace Jones

Grace Jones fot. theworldofgracejones.com

Grace Jones

kraj: USA

gatunek: disco, soul, pop

Grace Jones (urodzona 19 maja 1948) to jamajska wokalista, songwriterka, supermodelka, aktorka oraz producenta muzyczna, której artystyczna twórczość wywarła niesamowity wpływ na kształtowanie się nie tylko sceny muzycznej, ale całego artystycznego świata. W swoich kompozycjach muzycznych Grace prezentuje połączenie takich stylów jak pop, dancehall, disco, soul, urban oraz new romantic, które zestawione z jej wyjątkową prezencją oraz zdolnościami wokalnymi tworzą blend na długo zapadający w pamięć.

Kariera muzyczna Jones rozpoczęła się w 1977 roku po podpisaniu kontraktu z Island Records - w tamtym okresie artystka szeroko eksperymentowała z muzyką dance, new wave oraz reggae, doskonale wpisując się w melodyczne potrzeby publiczności. Jej single „Pull Up to the Bumper", „I've Seen That Face Before", „Private Life", „Slave to the Rhythm" oraz „I'm Not Perfect" to zaledwie niektóre z kompozycji, które szybko torowały sobie drogę do wysokich pozycji na najpopularniejszych zestawieniach muzycznych. Wśród najważniejszych albumów Grace, który odbiły się najgłośniejszym echem w muzycznym świecie wymienić można: „Warm Leatherette” (1980), „Nightclubbing” (1981) oraz „Slave to the Rhythm” (1985).

Jones pojawiała się często w kasowych produkcjach filmowych, publiczność najlepiej kojarzy artystkę z roli w filmie Conan Niszczyciel oraz Boomerang. Mimo obszernej filmografii oraz równoczesnego prowadzenia kariery modelki Jones nigdy nie zapomniała o muzyce, tworząc kompozycje, z których wiele weszło na stałe do melodycznego światowego kanonu. Jej dynamizm oraz zorientowanie na szukanie jedynie najlepszych artystycznych rozwiązań sprawiają, że Grace jest prawdziwą ikoną muzyczną. Jej twórczość od lat stanowi inspiracyjną pożywkę dla następujących po sobie pokoleń artystów. Wśród zaledwie niektórych wymienić można takie sławy jak: Annie Lennox, Lady Gaga, Rihanna, Lorde, Róisín Murphy, Brazilian Girls, Nile Rodgers, Santigold oraz Basement Jaxx. Grace Jones to żywy obraz dynamizmu oraz tytanicznej pracy. Dzięki swojemu pełnemu zdeklarowaniu w dostarczaniu jedynie tego, co najlepsze artystka w dużym stopniu wpłynęła na rozwój wielu sfer międzynarodowej sceny artystycznej.

Pierwszy krążek Grace zatytułowany „Portfolio” ujrzał światło dzienne w 1977 roku, szybko zdobywając wokalistce nowe rzesze zdeklarowanych muzycznych fanów. Jones stanowiła prawdziwy powiew świeżości na scenie muzycznej razem ze swoją unikalną melodyczną wizją. Idąc za ciosem rok później wydała kolejny album studyjny „Fame”, który pełen był reinterpretacji klasycznych francuskich kawałków. „Fame” był dla Grace albumem przełomowym, który zapewnił jej karierze muzycznej niezbędny impet do dalszego rozwoju. Po wydaniu krążka w stronę artystki posypały się pochlebne recenzje oraz pootwierały liczne furtki do kontraktów, wystąpień oraz współprac przy licznych projektach. Od tego momentu artystka zaczęła bardzo eksperymentować ze swoim brzmieniem, płynnie przechodząc między różnymi stylami z każdym kolejnym releasem. Doskonałym przykładem jest jej najlepszy album „Nightclubbing”, składający się z licznych coverów największych światowych gwiazd jak chociażby: Davida Bowie. Krążek zdobył sobie liczne prestiżowe nagrody oraz uplasował się na wysokich miejscach w notowaniach najważniejszych list przebojów. Każdy kolejny release Grace wpisuje się w praktycznie nieprzerwane pasmo muzycznych sukcesów.

Mimo lat istnienia na artystycznej scenie wymiar jej muzycznej wizji nie stracił ani trochę na swojej oryginalności, potrafiąc dalej urzekać miliony fanów na całym świecie. Twórczość Grace Jones to doskonała melodyczna odskocznia zdolna przynieść niepowtarzalną masę, unikalnych muzycznych doznań nawet najbardziej wymagającemu słuchaczowi. Jeżeli szukamy prawdziwie wartościowego dodatku do naszej codziennej playlisty to zjawiskowe kompozycje Grace będą tutaj strzałem w dziesiątkę.