Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Groove Armada

Groove Armada fot. facebook.com/Groovearmada

Groove Armada

kraj: Wielka Brytania

gatunek: electronic

Groove Armada to brytyjskie elektroniczne duo, które od lat 90-tych ubiegłego wieku ubogaca międzynarodową scenę muzyczną, wywierając bezpośredni wpływ na kształtowanie się wielu melodycznych gatunków. Formację tworzą Andy Cato oraz Tom Findlay, którzy swoją muzyczną wizją przynieśli niesamowite ożywienie oraz niedościgniony kompozycyjny wzór dla następujących po sobie pokoleń artystów na całym świecie. Ich zjawiskowe single jak: „I See You Baby” czy „Superstylin” zapewniły im zarówno wysokie lokaty w najbardziej znanych notowaniach muzycznych, jak i uznanie słuchaczy oraz środowiska krytyków muzycznych.

Groove Armada zawiązała się w połowie lat 90- tych. Niedługo potem muzycy otworzyli własny klub o tej samej nazwie, wzorowanej na słynnej dyskotece z lat 70-tych.

W 1997 roku formacja wydała kilka singli w tym „4 Tune Cookie”, które z początku przyniosły im umiarkowaną sławę. Pomimo małego sukcesu artyści nie zrażali się usilnie podążając na przód, cały czas doszlifowując swój styl gry i szukając nowych muzycznych inspiracji. Przełomem stał się release „At the River”, który samplował utwór Patti Page „Old Cape Cod” wykorzystany w filmie Die Hard 2. W niedługim czasie piosenka stała się najlepiej rozpoznawalnym trackiem Groove Armada, wchodząc w skład wielu chillowych kompilacji.

Debiutancki album zatytułowany „Northern Star” został wydany w 1998 roku nakładem Tummy Touch Records. W ślad za nim w 1999 roku ukazał się kolejny release „Vertigo”, który stanowił bardziej dopieszczony wyraz mainstreamowych potrzeb odbiorców.  W efekcie „Vertigo” szybko pokryło się srebrem, rozpędzając karierę muzyków w przestrzeni Wysp Brytyjskich.

2001 rok przyniósł światu kolejny album Groove Armada pod tytułem „Goodbye Country (Hello Nightclub)”. Wydanie krążka jest istotnym punktem zwrotnym w karierze muzyków, którzy zaczęli odchodzić od swoich trip hopowych korzeni na rzecz bardziej wyrafinowanych bitów. Wiążący się z albumem singiel „Superstylin” nagrany już według zmodernizowanej wizji, zapewnił artystom nominację do muzycznej nagrody Grammy.  Rok później w obiegu pojawił się następny release „Lovebox” stanowiący połączenie różnorodnych stylów, orbitujących głównie wokół funku oraz elektronicznego rocka.

Kompozycje znajdujące się na krążku stanowiły nowy wymiar artyzmu oraz prezentowały sobą następny rozdział w twórczości Groove Armada. Muzyczny dynamizm pozwalał i nadal pozwala artystom na doskonałe wpasowanie się w stale zmieniające się gusta i potrzeby nowocześnie zorientowanych słuchaczy. W efekcie nawet najbardziej wytrawny fan w ich twórczości jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Groove Armada dzięki swoim ciągłym eksperymentom, nie dają się zaszufladkować jedynie do pojedynczej kategorii muzycznej. Dzięki temu ich przekaz w pełni zachowuje swoją moc i świeżość, która już na początku wybiła formację spośród muzycznej konkurencji.

2004 rok przyniósł sobą kolejny zwrot w twórczości formacji. Wydany krążek „The Best of Groove Armada” odchodził od konwencji, w których był utrzymany poprzedni album. Na nowym releasie wszystkie kompozycje inspirowane były rockiem oraz garażowym trendem, przelewającym się w tym okresie przez Wielką Brytanię. Doskonałym przykładem tej ewolucji muzycznej są utwory „Get Down” oraz „Groove Extracts”.

W trakcie swojej działalności formacja współpracowała z jednymi z najlepszych artystów na świecie. Wśród zaledwie niektórych wymienić można takie sławy jak: Neneh Cherry, DJ Gram’Ma Funk, Sophie Barker, Nappy Roots, Fudge Dog, Sunshine Anderson, Mutya Buena, Jeru the Damaja, Richie Havens, Will Young, Brodanse oraz Joel Culpepper.

Każda współpraca poszerzała muzyczne horyzonty artystów – efektem czego były coraz to bardziej zjawiskowe albumy, single oraz EP. Dyskografia Groove Armada cały czas się powiększa, stanowiąc idealną muzyczną odskocznię dla każdego słuchacza, który poszukuje prawdziwego melodycznego odpoczynku.