Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Groove Collective

Groove Collective fot. facebook.com/pg/groovecollectiveband

Groove Collective

kraj: Włochy

gatunek: acid jazz

Barney McAll, Bill Ware, Fabio Morgera, Genji Siraisi, Itaal Shur, Jay Rodriguez oraz Jonathan Maron to skład, który tworzy Groove Collective – acid jazzową formację, której niepowtarzalny styl gry już od wielu lat zmienia kierunek kształtowania się nie tylko jazzu, ale również innych stylów muzycznych. Groove Collective dzięki swoim utworom oraz dynamizmowi muzycznemu od lat 90-tych mają bezpośredni wpływ na rozwój artystycznego świata. Grupa zaistniała w przestrzeni muzycznej w 1994 roku wydając swój debiutancki album o nazwie „Groove Collective”. Krążek szybko znalazł sobie uznanie zarówno w środowisku spragnionych nowych doznań muzycznych słuchaczy, jak i krytyków zbierając kilka pochlebnych recenzji.

W 1994 roku po pojawieniu się wśród czołowych jazzowych artystów na specjalnym kompilacyjnym albumie Red Hot Organization zatytułowanym „Stolen Moments: Red Hot + Cool” o formacji zrobiło się znacznie głośniej, a kolektyw ze swoim muzycznym stylem trafił do szerszej grupy odbiorców. Album ten poruszający tematykę epidemii AIDS w Afryce szybko został okrzyknięty przez magazyn Time „Albumem Roku”. Dla muzyków z Groove Collective stanowiło to solidny impet w rozwoju dalszej kariery oraz nowe możliwości do nawiązania współpracy przy licznych pobocznych projektach muzycznych.

W następnych latach formacja wydała dwa względnie dobrze przyjęte hity – cover The Beatles „I Want You (She’s So Heavy) „ oraz „Lift Off”. Obra tracki zjednały artystom nowe rzesze zdeklarowanych fanów, a same piosenki weszły w skład notowań czołowych zestawień muzycznych na całym świecie.

Styl muzyczny Groove Collective to wielopoziomowe połączenie zapatrywań artystycznych oraz życiowych doświadczeń każdego z członków formacji, Każdy z muzyków dodaje niepowtarzalną unikatową cegiełkę w budowanie ich artystycznego gmachu oraz wizji, która potrafi przeniknąć słuchającego na wskroś. Doskonałym przykładem jest release z 1996 roku „We the People”, gdzie wyraźnie daje się odczuć inspiracje zaczerpnięte z takich stylów muzycznych jak: afro-pop, latin jazz, hip-hop oraz traditional jazz. Ta różnorodność zapatrywań pozwala Groove Collective na tworzenie prawdziwie unikalnych kompozycji, które nie tracą na swojej popularności nawet mimo upływu lat. Ich pierwsze kawałki oraz późniejsze wyniki muzycznych eksperymentów to solidna dawka, melodycznej pozytywnej energii, która nie straciła na swojej sile. Umiejętność tworzenia ponadczasowych releasów nietracących na swojej mocy i aktualności jest zdolnością, którą pochwalić może się prawdziwie niewielu współczesnych artystów.

Groove Collective doskonale wie jak zapełnić oraz rozpalić taneczny parkiet, porywając swoimi rytmami wszystkich obecnych. Ich twórczość doskonale sprawdza się również jako codzienna odskocznia w trakcie leniwego popołudnia, gdzie zalegając na kanapie zwyczajnie przyciska się mocniej słuchawki do głowy, żeby tylko nie uronić żadnej nuty. Fundamentem w tworzeniu niesamowitego melodycznego efektu wydawanych kompozycji jest nacisk na tworzenie muzyki prawdziwie żywej, wypełnionej licznymi partiami instrumentalnymi.

W 2007 roku grupa była nominowana do muzycznej nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Współczesny Album Jazzowy Roku za swój release „People People Music Music”.

Każdy poszukujący ciekawej, świeżej oraz dynamicznej odskoczni muzycznej, nie powinien przechodzić obok twórczości Groove Collective obojętnie, byłby to niewybaczalny błąd.