Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 36321, ID obiektu: 36500

GusGus

GusGus

GusGus

Wszystko o formacji GusGus - bio, kariera, dyskografia

GusGus

kraj: Islandia

gatunek: techno-soul

GusGus to islandzka formacja techno-soulowa, którą tworzą Birgir Pórarinsson (a.k.a. Biggi Veira), Daníel Agust Haraldsson oraz Hogni Egilsson (a.k.a. HE). Grupa światło dzienne ujrzała po raz pierwszy w 1995 roku. Ich unikatowy styl muzyczny szybko wybił formacje na tle innych krajowych artystów tamtego okresu, dając stabilne tempo do rozwoju międzynarodowej kariery.

Początkowo GusGus stanowiło multimedialny kolektyw łączący w sobie mocno nacechowaną seksualnością muzykę dance’ ową z efektami wizualnymi. W tamtym okresie każdy ich występ oraz utwór był bardziej artystycznym happeningiem. Nazwa grupy została zainspirowana niemieckim filmem z 1974 roku pod tytułem: „Ali: Fear Eats the Soul” w reżyserii Rainera Werner Fassbindera.

Ich pierwszy album zatytułowany „GusGus” szybko zdobył sobie popularność na obszarze Islandii, zataczając coraz szersze kręgi i zgarniając pod muzyczny sztandar formacji większe ilości fanów z każdym dniem po wydaniu. W efekcie w stronę muzyków zaczęły sypać się oferty współpracy. W 1996 roku grupa podpisała kontrakt wydawniczy z brytyjskim labelem 4AD Records, co zaowocowało wydaniem w kolejnych latach nowych zjawiskowych releasów: „Polydistortion" (1997), „This Is Normal" (1999) oraz „Gus Gus vs. T-World" (2000).

W trakcie swojego istnienia grupa cały czas ewoluowała, zarówno pod względem muzycznego stylu jak i składu. Każdy z przychodzących oraz odchodzących artystów przydawał nowego poziomu artyzmu, stale zmieniającej się muzycznej wizji, współtworząc prawdziwie niesamowitą melodyczną siłę, której mocą oraz głębią można się współcześnie rozkoszować.

Muzyczny styl GusGus to czysty wyraz eklektyzmu, mimo, że formacja kojarzona jest przede wszystkim z techno, trip-hopem oraz housem, to ciężko jednoznacznie zakwalifikować ich jedynie pod te gatunku muzyczne. Powodem są ich nieustanne eksperymenty z nowymi brzmieniami – muzycy cały czas poszukują jeszcze lepszych oraz doskonalszych sposobów dla wyrażenia swojej unikalnej artystycznej wizji, która rok rocznie porywa za sobą coraz większe rzesze słuchaczy na całym świecie. Grupa czerpie swoje inspiracje z twórczości najróżniejszych światowych artystów, często remixując ich najbardziej znane kawałki. Wśród zaledwie niektórych wymienić można takie formacje oraz sławy jak: Bjork, Depeche Mode, Moloko oraz Sigur Rós.

GusGus niezbicie udowodnił, że Islandia to nie tylko kraj pochodzenia Bjork, i że pod względem muzycznym ma sobą prawdziwie wiele do zaoferowania. Ekstrawagancki styl gry oraz podejścia do muzyki czyni z GusGus formację, która dla każdego poszukującego ambitnych muzycznych rozwiązań słuchacza, czyni artystyczny priorytet do przetestowania. Ich single oraz albumy z całą pewnością przyniosą masę pozytywnych oraz co najważniejsze unikatowych doznań muzycznych, które będą stanowić doskonałą odskocznię we współczesnym, często skostniałym pod względem stylu, artystycznym świecie. Muzyka do tańca, jak i refleksji to dwa podstawowe wyznaczniki twórczości GusGus, takie połączenie gwarantuje, że do utworów tej formacji nieustannie się wraca, a każde odsłuchanie zabiera w niesamowitą muzyczną podróż, z której niechętnie się powraca.

GusGus