Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Halsey

Halsey fot. facebook.com/HalseyMusic

Halsey

kraj: USA

gatunek: alternative

Ashley Nicolette Frangipane znana lepiej pod swoim scenicznym pseudonimem jako Halsey to młoda amerykańska piosenkarka oraz songwriterka, która swoją karierę muzyczną rozpoczęła mając zaledwie 17 lat.

Jej umiejętności tworzenia przejmujących, przemyślanych oraz co najważniejsza oryginalnych przekazów lirycznych, szybko wybiły ją na tle muzycznej konkurencji oraz zapewniły profesjonalny kontrakt z Astralwerks. Efektem nowo nawiązanej współpracy było wydanie pierwszego Ep artystki zatytułowanego „Room 93” (2014). Release szybko przydał Halsey nowych fanów, dając wyraźny sygnał w muzyczny świat, że na firmamencie pojawiła się nowa coraz jaśniej świecąca gwiazda.

Halsey od dziecka miała styczność z muzyką, jako mała dziewczynka uczyła się między innymi gry na wiolonczeli oraz skrzypcach, mając 14 lat przeniosła jednak swoje zainteresowania na gitarę akustyczną. Wcześniejsze doświadczenia oraz lekcje pozostawiły wyraźny znak w jej przyszłym stylu gry. Ashley to artystka z wyjątkowym wyczuciem potrzeb publiczności, która intuicyjnie potrafi tworzyć kompozycje dające słuchaczom dokładnie tego, czego muzycznie oczekują. Jej utwory stanowią doskonałe oraz unikatowe połączenie melodycznego liryzmu potrafiącego drgnąć w człowieku najczulsze struny. Jej muzyka doskonale nadaje się zarówno do tańca, jak i leniwego spędzenia dowolnego popołudnia z przyciśniętymi do uszu słuchawkami.

Halsey od zawsze starała się być możliwie jak najbardziej samodzielna zarówno pod względem muzycznym, jak i życiowym. Kiedy w wieku 18 lat spotkały ją poważne problemy finansowe muzyka poza pasją stała się środkiem do utrzymania się. W tym czasie występowała w wielu spotach pod najróżniejszymi pseudonimami. Doświadczenia te można śmiało traktować jako punkty zwrotne, ponieważ dały artystce nie tylko szerszą muzyczną perspektywę, ale przede wszystkim wrzuciły od razu na głębokie muzyczne wody. Dzięki niesamowitym umiejętnościom oraz tytanicznej, jak na swój wiek pracy, Halsey utrzymała się na powierzchni stabilnie rozwijając swoją karierę.

W świadomości odbiorców Halsey zaistniała wpierw pod swoim prawdziwym imieniem w 2012 roku, wrzucając do sieci za pośrednictwem serwisu YouTube covery znanych światowych artystów. W 2014 roku po nagraniu piosenki zatytułowanej „Ghost” oraz zamieszczeniu jej na portalu SoundCloud, Halsey przykuła uwagę profesjonalnego labela Astralwersk, który zaproponował jej podpisanie kontraktu. Idąc za ciosem Halsey udała się w trasę koncertową z formację The Kooks, gdzie była artystką otwierającą ich koncert na South by Southwest w 2015 roku. Występ ten jak i stale rosnąca popularność w sieci oraz blogosferze, szybko zjednał jej nowe rzesze fanów, ugruntowując pozycję na międzynarodowej scenie muzycznej. W trakcie tych występów artystka cały czas zbierała materiał do swojego pierwszego dużego releasu.

Efektem było wydanie w 2015 roku pierwszego studyjnego albumu zatytułowanego „Badlands”, który artystka sama określa mianem „gniewnych kobiecych kompozycji”. Krążek szybko spotkał się z ciepłym przyjęciem zarówno ze strony publiczności, jak i środowisk krytyków muzycznych zbierając pochwalne recenzje. Obecnie artystka usilnie pracuje nad swoim drugim albumem.

Elektro – popowy styl Halsey przeniknięty jest inspiracjami wziętymi z twórczości tak zróżnicowanych artystów jak: Notorious B.I.G., Slick Rick, Bone Thugs-n-Harmony, 2Pac, The Cure, Alanis Morissette, oraz Nirvana, którzy stanowili podstawową część codziennie odsłuchiwanej dyskografii jej rodziców. Halsey to prawdziwy, stale ewoluujący muzyczny dynamizm. Mimo młodego wieku Ashley doskonale wpisuje się we współczesne potrzeby nowoczesnych słuchaczy, dostarczając każdemu solidną dawkę nowych oraz przejmujących melodycznych doznań.