Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 38900, ID obiektu: 39170

Hank Mobley

Hank Mobley

Hank Mobley

Znajdź informacje o jazzmanie Hank'u Mobley - bio, kariera, dyskografia

Hank Mobley

kraj: USA

gatunek: jazz

Henry "Hank" Mobley (urodzony 7 lipca 1930 – zmarł 30 maja 1986) był amerykańskim tenorem saksofonowym oraz kompozytorem jazzowym, który swoją twórczością wywarł niesamowity wpływ nie tylko na rozwój samego jazzu, ale również muzyki jako takiej. Wiele z jego kompozycji oraz kolaboracji weszło na stałe do klasycznego kanonu muzycznego, stanowiąc inspiracyjną pożywkę dla światowej sławy następujących po sobie artystów. Jako tenor saksofonowy Mobley zajmował szczególne miejsce w hierarchii artystycznej. Jego styl znajdował się pomiędzy Johnem Coltranem, a Stanem Getzem czyniąc z Hanka prawdziwie unikalnego artystę, który swoją grą potrafił przeniknąć wszystkich zgromadzonych do samej głębi.

Punkt zwrotny zarówno w życiu prywatnym, jak i muzycznym Hanka przyszedł, gdy miał 16 lat. Złożony chorobą musiał on kilka miesięcy spędzić w domu, wtedy to jego wuj postanowił nabyć Hankowi saksofon, by dać chłopakowi zajęcie podczas ciągnących się dni. Mobley od razu zapałał wielką miłością do nowego instrumentu, który w przyszłości miał mu zapewnić międzynarodową sławę oraz zmienić obraz muzycznego świata. Hank uczył się gry sam – z książek. W wieku 19 lat jego umiejętności były już na tyle rozwinięte, że zaczął występować z kilkoma lokalnymi muzykami. Po kilku miesiącach poruszania się w przestrzeni muzycznej, szybko utorował sobie drogę do współpracy z bardziej znanymi postaciami jak: Dizzy Gillespie, Max, Art Blakey, Horace Silver, Doug Watkins oraz Kenny Dorham Roach, podczas sesji hard bopowych. W efekcie powstał pierwszy release stanowiący melodyczny zapis tych spotkań oraz narodziła się nowa formacja Horace Silver and the Jazz Messengers. Prezentowany styl bardzo kontrastował z popularnym w tamtym okresie cool jazzem. Efekt ten uzyskany został, dzięki bogatemu liryzmowi Hanka oraz szerokiemu eksperymentowaniu z brzmieniem funku. Była to nowość, która robiła wrażenie na słuchaczach. W 1956 roku formacja się rozpadła, a Hank skupił się na dalszym rozwoju swojej kariery.

W latach 60 Mobley występował głównie jako leader, nagrywając dla wytwórni Blue Note Records w okresie 1955 – 1970 ponad 20 albumów, z których każdy wpisywał się w praktycznie nieprzerwane pasmo sukcesów. Każdy kolejny release coraz silniej ugruntowywał pozycję Hanka na scenie muzycznej, otwierając mu liczne furtki do coraz ambitniejszych projektów muzycznych oraz współpracy z czołowymi artystami danego czasu (jak: Grant Green, Freddie Hubbard, Sonny Clark, Wynton Kelly oraz Philly Joe Jones). Wśród jego najlepszych wydań wymienia się między innymi „Soul Station” (1960) oraz „Roll Call” (1960).

Mobley jest uznawany w środowisku muzycznym jako fenomenalny kompozytor oryginalnych utworów, które bezpośrednio przyczyniły się do wzrostu oraz ubogacenia gatunku hard bopu zarówno w czasie, gdy styl ten się kształtował, jak i później. Jego unikalny styl gry pozostawiający sporo miejsca na solowe partie instrumentalne przykuwał uwagę, dostarczając zawsze sporą dawkę wysublimowanych melodycznych doznań.

Hank Mobley w trakcie trwania swojej kariery dorobił się dyskografii, którą określić można jedynie jako gigantyczną. W pewnych przedziałach czasu stanowił on prawdziwą taśmę produkcyjną dla nowych albumów, jednak ilość nigdy nie wzięła góry nad jakością. Jego styl gry, głęboki liryzm oraz swego rodzaju unikalny artystyczny magnetyzm sprawia, że nawet w przeszło 30 lat po swojej śmierci, Hank dalej zmienia obraz muzycznego świata, podbijając swoją wizją serca i umysły słuchaczy na całym globie. Jeżeli szukamy muzyki prawdziwie z wyższej półki, która będzie w stanie zabrać nas do krainy czystego, melodycznego geniuszu, to kompozycje oferowane przez Hanka Mobley’a będą stanowiły strzał w dziesiątkę.