Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 38893, ID obiektu: 39163

Haven

Haven

Haven

Znajdź informacje o zespole Haven - bio, kariera, dyskografia na Radio ZET

Haven

kraj: Wielka Brytania

gatunek: indie rock

Haven było angielską indie rockową grupą muzyczną, która odbiła się stosunkowo głośnym echem w momencie swojego powstania w Cornwall w 1996 roku. W skład formacji wchodzili: wokalista Gary Briggs, gitarzysta Nathan Wason, basista Iwan Gronow oraz perkusista Jack Mitchell. Początkowo formacja nazywała się Blew, jednak szybko przechrzciła się na Haven – nazwę zaczerpniętą z lokalnego resortu turystycznego.

Formacja zawiązała się, kiedy to Briggs przeprowadził się do Cornwall, gdzie spotkał Nathana Wasona w sklepie muzycznym. Artyści szybko przypadli sobie do gustu i rozpoczęli rekrutację nowych członków do powstającego projektu muzycznego. Gdy skład ekipy był już dograny, muzycy przenieśli się w 1993 roku do Manchesteru, gdzie zostali odkryci przez Joego Mossa, który zapewnił im regularne występy w The Night and Day Cafe. Dało to formacji możliwość dotarcia ze swoją muzyczną wizją do szerszej grupy odbiorców. Spot, w którym występowali był często odwiedzany przez łowców talentów oraz wysmakowaną muzycznie publiczność. W efekcie Haven zaczęło szybko budować swój pozytywny muzyczny wizerunek, który w przyszłości znacznie ułatwił im drogę do wydawania swoich nowych kompozycji.

Dzięki koneksjom Mossa muzycy zyskali również możliwość grania jako suport dla kilku formacji, jak chociażby The Healers. Pierwszym releasem grupy było wydane w maju 2001 roku EP pod tytułem „Til The End”, które poprzedziło parę udanych singli jak: „Let It Live” oraz „Say Something”. Te releasy dały wyraźny sygnał muzycznej społeczności, że oto na scenie pojawili się nowi warci uwagi artyści, a popularność grupy zaczęła stabilnie rosnąć. Zarówno single jak i Ep szybko utorowały sobie drogę do brytyjskich notowań muzycznych, nie trafiając może do pierwszych pozycji, jednak plasując się wystarczająco wysoko, żeby Haven stało się rozpoznawalne.

Pierwszy debiutancki album formacji zatytułowany „Between The Senses” został wydany w lutym 2002 roku, osiągając 26 lokatę w brytyjskim notowaniu UK Albums Chart. Był to spory sukces muzyków, których wizja z dnia na dzień zaczęła coraz szybciej docierać do szerszych rzesz odbiorców. Idąc za ciosem artyści cały czas kompletowali nowy materiał wydawniczy. Efektem wytężonej pracy było wypuszczenie na rynek w 2004 roku drugiego albumu zatytułowanego „All For A Reason”, po którego wydaniu grupa praktycznie cały czas pozostawała w trasie, występując na żywo. Planowany trzeci album formacji nie doszedł do skutku z powodu niedotrzymania deadline’u, który łączył się praktycznie z końcem wyczerpującej trasy koncertowej. W efekcie z Haven zerwano kontrakt wydawniczy, a grupa się rozeszła. Po rozpadzie każdy z muzyków poszedł we własną artystyczną stronę, zakładając osobne formacje muzyczne idące w rozwój różnorodnych melodycznych stylów.

Pomimo może niebyt dużej dyskografii, muzyka Haven potrafi doskonale wpasować się w muzyczne potrzeby każdego nowoczesnego słuchacza. Przemyślana liryczna głębia łączona z unikalną melodyczną wizją, przynosi duży zastrzyk pozytywnych doznań. Haven to wartościowy dodatek do każdej domowej dyskografii, stanowiąc ciekawy przerywnik muzyczny w codziennej zabieganej rzeczywistości. Mimo, że artyści nie działają już wspólnie, ich wizja pozostaje nadal świeża i żywa co czyni z niej element muzycznego świata, który warto przetestować.