Heather Nova

Heather Nova fot. facebook.com/HeatherNovaOfficial

Heather Nova

kraj: Wielka Brytania

gatunek: indie, folk rock

Heather Nova to uznana w świecie piosenkarka, songwriterka oraz poetka, której stale powiększająca się dyskografia od wielu lat przydaje nowego, niesamowitego wyrazu całemu muzycznemu światu. Głęboki przemyślany liryzm połączony z melodyczną perfekcją sprawia, że kompozycje Heather zapadają na długo w pamięć każdorazowo przynosząc nowe doznania, których zwyczajnie nie ma się dość.

Heather większą część swojego dzieciństwa spędziła iście bajkowo – żeglując razem ze swoją rodziną po wodach Atlantyku oraz Karaibów, chłonąc inspirację z piękny krajobrazów oraz wzrastając w wielopoziomową rzeczywistość. Doświadczenia te w późniejszym okresie bardzo przełożyły się na jej kompozycje muzyczne, których melodyczna nietuzinkowość wynika bezpośrednio z niepowtarzalności jej doświadczeń. Do tego momentu Heather Nova wydała wiele albumów, singli oraz zjawiskowych EP, stanowiących inspiracyjną pożywkę dla licznych następujących po sobie artystów.

Artyzm Heather ceniony jest jak świat długi i szeroki, świadczy o tym niezbicie fakt, że w trakcie swojej kariery wystąpiła ponad 600 razy na żywo oraz sprzedała więcej, niż 2 miliony egzemplarzy swoich albumów. Nova to artystka, która zasadniczo przyczyniła się do rozwoju całego przemysłu muzycznego doskonale wpisując się w oczekiwania setek tysięcy słuchaczy na całym świecie.

Jej umiejętności pisarskie wyjątkowo wybijają ją na tle innych tworzących artystów. Liryzm prezentowany w kompozycjach Heather jest szczególnego rodzaju, posiada on moc zdolną przeniknąć słuchacza do samej głębi i drgnąć w nim te najbardziej istotne struny.

Świat muzyczny usłyszał o Heather w 1990 roku, kiedy to wydała swoje pierwsze Ep zatytułowane „Heather Frith” – wtedy jeszcze artystka nie zmieniła swoich personaliów. Na zmianę imienia przyszedł czas w 1993 roku wraz z wydaniem kolejnego Ep „Spirit In You”. W tym samym czasie do obiegu trafił jej pierwszy studyjny album „Glow Stars”. Zarówno Ep jak i nowy krążek szybko zdobyły sobie uznanie krytyków oraz słuchaczy, rozpędzając karierę muzyczną artystki. Idąc za ciosem rok później Nova wydała kolejny krążek zatytułowany „Oyster”, który wpisał się w dotychczasowe pasmo sukcesów. W rezultacie artystka wyruszyła w ponad dwuletnią trasę koncertową, zjednując sobie szerokie rzesze fanów oraz porywając publiczność swoją muzyczną wizją gdziekolwiek się pojawiła.

Artystka cały czas zbierała materiał do nowych wydań, eksperymentując ze swoim brzemieniem, by dostarczyć fanom jeszcze bardziej zjawiskowego muzycznego wymiaru. Przez lata działalności Heather napisała oraz nagrała ponad 120 piosenek, z których każda stanowi wyjątkowo jaskrawy element muzycznej mozaiki. W jej twórczości każdy nawet najbardziej wybredny słuchacz jest w stanie znaleźć coś wartościowego dla siebie.

Dzięki swojej wielopoziomowości oraz pełnemu zdeklarowaniu muzycznemu, Nova jest często angażowana do licznych projektów oraz kolaboracji (jak chociażby z ATB). Wiele z nich przyniosło jej liczne prestiżowe nagrody muzyczne w rozmaitych krajach.

Każdy poszukujący prawdziwie zróżnicowanej muzyki na najwyższym poziomie nie powinien przechodzić koło twórczości Novy obojętnie. Artystka bez cienia wątpliwości przyniesie całą masę pozytywnych melodycznych doznań oraz upragnioną odskocznię w codziennej zabieganej rzeczywistości.