Herbie Hencock

Herbie Hencock fot. Wikimedia Commons

Herbie Hencock

kraj: USA

gatunek: jazz

Herbert Jeffrey "Herbie" Hancock (urodzony 12 kwietnia 1940) to amerykański pianista, klawiszowiec, bandleader, aktor oraz kompozytor jazzowy, będący jednym z głównych artystów, którzy w dużym stopniu przyczynili się do rozwoju tego gatunku muzycznego. Hancock swoje unikatowe kompozycje tworzy mieszając rozmaite style jak: jazz, post-bop, fusion, jazz-funk, electro oraz classical. Dzięki swojemu intuicyjnemu wyczuciu muzycznych potrzeb odbiorców, każdy z jego releasów praktycznie perfekcyjnie wpisuje się w melodyczne wymogi słuchaczy na całym świecie.

Hancock przez swoją twórczość przedefiniował rolę jazzowych sekcji rytmicznych oraz był jednym z ojców brzmienia post-bopowego. Ponadto należy on do prekursorów, którzy zaczęli łączyć jazzowe brzmienie z muzyką elektroniczną oraz funkiem. Jego eksperymenty z nowym rodzajem brzmienia wytyczały nowe trendy, a efekty stanowiły niedościgniony wzór dla wielu następujących po sobie artystów.

Duża część kompozycji Hancocka weszła na stałe do klasycznego kanonu nie tylko jazzowego, a jego utwory były często remixowane będąc idealną inspiracyjną, melodyczną pożywką dla muzyków tworzących swoje dzieła w rozmaitych stylach. Crossoverowe dzieła Herbiego zaskarbiły mu uznanie nie tylko wśród jazzowej audiencji, jego fani wywodzą się praktycznie z każdego gatunku muzycznego, doceniając kunszt artysty oraz unikalność jego melodycznej wizji.

Wśród najbardziej znanych kompozycji Hancocka wymienić można: „Cantaloupe Island", „Watermelon Man" „Maiden Voyage", „Chameleon" oraz takie single jak: „I Thought It Was You" i „Rockit". Jego album „The Joni Letters” zdobył nagrodę muzyczną Grammy w kategorii Album Roku 2008. Jest to drugi w historii album jazzowy, który uzyskał tego rodzaju nagrodę.

Styl muzyczny Herbiego docierał się latami przy współpracy z czołowymi artystami praktycznie z każdej muzycznej sfery. Efektem jest gigantyczna dyskografia, z której czerpie się pełnymi melodycznymi garściami. Herbie Hancock to artysta wielopoziomowy, który na muzykę potrafi spojrzeć jak nikt inny, a potem sprezentować ją w postaci wysublimowanych, melodycznych kompozycji słuchaczowi.

Herbie to prawdziwa artystyczna ikona, której zdeklarowanie na tworzenie jedynie najwyższej jakości muzyki nie słabnie mimo lat spędzonych na scenie. Chociaż Herbie stworzył dziesiątki unikalnych przebojów – zarówno własnych, jak i na potrzeby innych artystów, jego wizja muzyczna w dalszym ciągu pozostaje unikalna i świeża. Piosenki wydane 40 lat temu w dalszym ciągu zachowują swoje oryginalne przesłanie, stając się uniwersalnymi, ponadczasowymi nośnikami dla najważniejszych ludzkich idei. W przypadku Herbiego ilość nigdy nie zdominowała jakości. W jego muzyce odnajdziemy głęboki liryzm oraz melodyczne połączenia, które zabiorą nas w krainę prawdziwego muzycznego geniuszu. Herbie Hancock nie tylko pozwoli każdemu lepiej poszerzyć swoje muzyczne horyzonty, jego twórczość bez wątpienia będzie stanowić skuteczne remedium na niejedną codzienną bolączkę.