Hettler

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Hettler

kraj: Niemcy

gatunek: jazz, rock

Hellmut Hattler (urodzony 12 kwietnia 1952 roku) to niemiecki kompozytor oraz jazzowo-rockowy basista, który swoim zaangażowaniem w kilku zjawiskowych formacjach muzycznych przyczynił się do rozwoju jazzu nie tylko w Niemczech, ale również daleko poza granicami swojej ojczyzny. Styl Hattlera był i dalej jest ceniony przez środowisko artystyczne, przez co muzyk mimo wielu lat działania na międzynarodowej scenie nie zwalnia tempa.

Swoje pierwsze melodyczne inspiracje Hattler czerpał z twórczości Jimiego Hendrixa, którego styl często przebrzmiewa w trakcie wykonywanych kompozycji. Początki muzycznej przygody Hattlera zaczynały się jednak nie od gitary, ale skrzypiec. Dopiero później Hellmut odkrył swoje prawdziwe powołanie, przesiadając się z jednego instrumentu na drugi i rozpoczynając swoją podróż do międzynarodowej kariery.

1960 roku nastąpił dla Hattlera punkt zwrotny, wtedy to zmienił się jego styl gry, a muzyk skupił się na grze na gitarze basowej. Zmiana dokonała się dzięki doświadczeniom Hellmuta w formacji Peter Wolbrandt.

W 1971 roku Hattler założył własną grupę muzyczną pod nazwą Krann, która z początku grała stricte rocka, jednak w miarę swojego rozwoju oraz docierania się stylów każdego z artystów, zaczęła eksperymentować z nowymi brzmieniami. Efektem były kompozycje, które łączyły w sobie rock, jazz oraz elementy muzyki etnicznej.

Styl muzyczny Hellmuta potrafi szczególnie przemówić do międzynarodowych słuchaczy – dualistyczne połączenie agresywnych początkowych dźwięków z miękkim melodycznym finiszem to znak rozpoznawczy artysty, który towarzyszy mu przez cały okres jego muzycznej kariery. Artyzm Hattlera jest szeroko ceniony w środowisku muzycznym, sam artysta prezentuje sobą wyraz prawdziwie niepowstrzymanej dynamiczności, co chwila angażując się w nowe projekty (z których wiele prowadzonych było w tym samym czasie). Dzięki swojej unikalnej wizji zdolnej porywać szerokie rzesze słuchaczy oraz tytanicznej pracy wkładanej w proces dostarczania fanom jedynie najlepszego muzycznego wymiaru, Hattler posiada ugruntowaną pozycję artystyczną. W efekcie w trakcie trwania swojej kariery nagrywał oraz występował on u boku takich gwiazd jak chociażby: Tina Turner, Billy Cobham, Joachim Kühn, Torsten de Winkel, Alphonse Mouzon oraz Nippy Noya.

Na przełomie tysiąclecia Hattler bardzo zainspirował się rozwijającą coraz szybciej sceną elektroniczną. Efektem było powstanie nowego muzycznego projektu pod nazwą „Hattler”. Na pierwszy zjawiskowy krążek łączący w sobie nowe konwencje nie trzeba było długo czekać. „No Eats Yes” został ciepło przyjęty przez słuchaczy oraz środowisko krytyków muzycznych, dając Hellmutowi kilka prestiżowych nagród. Przy współpracy nad krążkiem brali udział między innymi: Torsten de Winkel oraz Joo Kraus. Po dużym sukcesie z nowym brzmieniem Hattler głębiej wszedł w świat elektro wydając kilka unikatowych albumów, które doskonale wpisywały się w pasmo dotychczasowych muzycznych sukcesów.

Hellmut Hattler to wielopoziomowy artysta, którego muzyczna wizja ewoluowała oraz docierała się przez lata rozmaitych doświadczeń. Dzięki swojemu artyzmowi oraz pełnemu zdeklarowaniu na potrzeby fanów, Hattler perfekcyjnie potrafi porywać za sobą tłumy, utrafiając w gusta nawet najbardziej wymagających słuchaczy. Ten niemiecki kompozytor zapewni solidną dawkę pozytywnych melodycznych doświadczeń. By w pełni docenić wymiar jego artyzmu warto zainteresować się każdym z projektów, przy których muzyk brał udział.