Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 16840, ID obiektu: 16877

Hey

Hey

Hey

Znajdź informacje o zespole Hey - bio, kariera, dyskografia, wyróżnienia na Radio ZET

Hey

kraj: Polska

gatunek: rock, pop, alternative

 

Hey jest polskim zespołem muzycznym powstałym w 1992 roku w Szczecinie. Głównym inicjatorem formacji był Piotr Banach. Od samego początku funkcjonowania formacji jej znakiem rozpoznawczym jest głos głównej wokalistki Katarzyny Nosowskiej, która nadaje przebojom Hey niepowtarzalnego wydźwięku, od lat zagarniając pod ich muzyczny sztandar coraz szersze rzesze zdeklarowanych fanów. Hey tworzy głównie muzykę rockową, jednak w swoich kompozycjach nie stroni od eksperymentowania z nowymi brzmieniami, często dopieszczając kreowane utwory o wpływy pochodzące z muzyki elektronicznej.

Szczyt popularności Hey przypadał na lata 1993 – 1995, kiedy to ich styl gry i śpiewu był mocno nacechowany grungem. Pierwszy krążek formacji zatytułowany „Fire” szybko odbił się głośnym echem w polskim środowisku muzycznym, przydając Hey nowych fanów, którzy widzieli w nich nowość, z którą mogą się utożsamiać. Album szybko rozszedł się na rynku w ponad 200 tysiącach egzemplarzy, skutkiem czego Hey zaznaczyło swoją pozycję nie tylko na scenie muzycznej, ale w samej świadomości odbiorców, przyczyniając się do muzycznego wzrostu nowego polskiego, rockowego pokolenia. Z albumu „Fire” pochodzą jedne z najbardziej rozpoznawalnych kawałków Hey, które do teraz niejednokrotnie rozpalają eter stacji radiowych oraz stanowią podstawowy dodatek w niejednej, codziennej playliście polskiego rockmana i rockmanki. Wśród hitów jakie dostarczył nam „Fire” wymienić można: „Zazdrość", „Teksański", „Dreams" oraz "Moja i twoja nadzieja". Ten ostatni kawałek jest wyjątkowo znamienny – stanowił on hymn zrzeszającym inicjatywy pomocowe dla ofiar powodzi, która nawiedziła Polskę w 1997 roku.

Kolejny album Hey zatytułowany „Ho!” ugruntował pozycję formacji w polskiej przestrzeni muzycznej, czyniąc z nich ikony krajowego rocka. Sypiące się jeden z drugim sukcesy dały Hey możliwość organizacji przez MTV szczególnego koncertu w katowickim Spodku, którego zapis wideo przeobraził się w kolejny album grupy – „Live!”.

Kolejne albumy oraz single (jak „Anioł”, „List” czy „Prawda”) stawały się przebojami praktycznie w kilka dni po wydaniu. Hey szybko zaczęło być traktowane jako synonim najwyższej jakości muzyki rockowej, której zwyczajnie trzeba było słuchać. Niepowtarzalny styl gry oraz głęboki liryzm przenikał słuchającego, dostarczając mu całą masę pozytywnych melodycznych doznań. Muzyki oferowanej przez Hey nie tyle się słucha, co intensywnie przeżywa. Głos Nosowskiej potrafi utrafić w samo sedno tego co siedzi w człowieku, dzięki czemu słuchacz może się jeszcze bardziej swobodnie utożsamiać z przekazem, mając niejednokrotnie wrażenie, że dla każdego utworów motywacją było jego własne życie.

Mimo problemów z wydaniem oraz promocją następnego krążka zatytułowanego „Karma”, album zdobył status złota przydając muzykom kolejny laur w artystycznym wieńcu. W kolejnych latach z zespołu odszedł jego inicjator Piotr Banach, zmęczony przeciągającymi się tarciami z wytwórnią oraz ciągłymi trasami koncertowymi. Po jego odejściu Hey powrócili do bardziej ciężkiego wymiaru w swojej grze, jednak już kolejne krążki przyniosły nowe zmiany w stylistyce – nowe kompozycje były bardziej subtelne, wspomagane większą ilością instrumentów, głównie klawiszowych. Zmiana wyszła Hey na lepsze, zarówno publiczność jak i środowisko krytyków muzycznych ciepło przyjęło nowy muzyczny image.

Wszystkie następne releasy w postaci albumów oraz singli wpisują się w stabilne pasmo sukcesów formacji. Hey mimo istnienia w przestrzeni muzycznej przeszło 20 lat, dalej są rozpoznawalni i rozchwytywani. Ich wizja muzyczna pozostała w dalszym ciągu żywa i niesie ze sobą całą masę unikalnych melodycznych doznań, potrafiąc niejednokrotnie zaskoczyć słuchacza. Hey to jedna z ważniejszych ikon polskiego rocka, której twórczość bezpośrednio przyczyniła się do kształtowania tego kierunku muzycznego w naszym kraju.

Hey

Nazwa Klasa Sekcja Priorytet
Dokument Karma Album 1
Dokument Fire Album 1
Dokument Miłość! Uwaga! Ratunku! Pomocy! Album 1