Hidden Orchestra

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Hidden Orchestra

kraj: Wielka Brytania

gatunek: IDM, world music, electronic

Hidden Orchestra jest solowym studyjnym projektem muzycznym multiinstrumentalisty, kompozytora oraz producenta Joego Achesona, którego zjawiskowe albumy oraz występy na żywo każdorazowo angażują wyjątkowo szerokie spektrum gościnnych artystów z najróżniejszych środowisk.

Hidden Orchestra prezentuje sobą dynamiczny styl muzyczny. Projekt nie da się zakwalifikować jedynie do jednej kategorii i jednego gatunku, inspiracje oraz przesłanie ewoluuje z każdym releasem. Acheson posiada unikalną zdolność do praktycznie intuicyjnego łączenia w sobie stylów oraz motywów, które na pierwszy rzut oka są całkowicie przeciwstawne. Jego utwory to dynamiczna mozaika takich gatunków jak: IDM, World music, Electronica, reggae, dub, post-rock, hip-hop, DnB, oraz jazz. Hidden Orchestra nie zatrzymuje się jednak, cały czas docierając swoje brzmienie w poszukiwaniu jeszcze lepszych środków i form wyrazu niesamowicie wielopoziomowej artystycznej wizji.

Debiutancki album Hidden Orchestra zatytułowany „Night Walk” ujrzał światło dzienne w 2010 roku, dzięki wytwórni Tru Thoughts Records. Krążek stanowił połączenie rocka, reggae, dubu, elektroniki oraz wielu innych stylów, które stworzyły unikalny muzyczny galimatias. Efekt był magiczny. Momentalnie pod muzyczny sztandar Hidden Orchestra zaczęli garnąć się nowi fani, a krytycy muzyczni sypać pochlebne recenzje. „Night Walk” było prawdziwym powiewem świeżości muzycznej. Wielu odbiorców traktowało album jako szalony eksperyment, który udał się naprawdę zjawiskowo. Poprzez samą ilość różnorodnych gatunków oraz inspiracji krążek ten stanowi dzieło, z którym zwyczajnie należało się zapoznać. Każda nuta przenikała słuchającego, zabierając go do krainy prawdziwie wysublimowanej muzycznej perfekcji, z której niechętnie się wraca.  

Album odbił się głośnym echem w całej Europie stawiając Achesona w centrum uwagi muzycznego świata. Kawałki zawarte na „Night Walk” rozgrzewały eter wielu stacji radiowych jak np. BBC Radio 1 oraz były zaliczane do czołowych Dj’skich zestawień albumów 2010 roku.

Idąc za ciosem Acheson zaczął intensywnie podróżować, dając koncerty na żywo. Od 2011 roku pojawił się na rozmaitych scenach ponad 250 razy w więcej niż 30 krajach, każdorazowo porywając za sobą zgromadzoną publiczność. Jego wystąpienia to napakowane pozytywną energią happeningi, których po prostu nie da się wyrzucić z pamięci.

W trakcie swojej intensywnej trasy Acheson nie spoczywał na dotychczasowych laurach, cały czas kompletując materiał do nowych releasów. Rezultatem był wydany w 2012 roku drugi album zatytułowany „Archipelago”, który powtórzył sukces pierwszego krążka, jeszcze lepiej ugruntowując pozycję Hidden Orchestra na międzynarodowej scenie muzycznej oraz w świadomości słuchaczy.

Muzyka oferowana przez Hidden Orchestra potrafi być jednocześnie mroczna, piękna, nacechowana instrumentalną głębią, refleksyjna oraz żywiołowa. Płynne przechodzenie z jednej ekstremy w drugą sprawia, że Acheson nie pozostawia na słuchającym suchej nitki. Projekt ten nadaje się doskonale na uzupełnienie każdej codziennej playlisty, którą wzbogaci o nowy, niesamowity muzyczny wymiar, wymuszając silniejsze przyciskanie słuchawek do uszu. Każdy poszukujący zjawiskowej, świeżej odskoczni muzycznej, która przyniesie solidną moc melodycznych przeżyć, nie powinien przechodzić obok twórczości Hidden Orchestra obojętnie.