Zamknij

Domyślny widok obiektu. Kliknij tutaj w celu stworzenie własnego szablonu , ID węzła: 39173, ID obiektu: 39447

Horace Silver

Horace Silver

Horace Silver

Znajdź informacje o pianiście jazzowym H. Silverze - bio, kariera, dyskografia na Radio ZET

Horace Silver

kraj: USA

gatunek: jazz

Horace Ward Martin Tavares Silver (urodzony 2 września 1928, zmarł 18 czerwca 2014) był amerykańskim jazzowym pianistą, kompozytorem oraz aranżerem, zaliczanym do pionierów stylu hard bop w latach 50-tych.

Silver w swoich kompozycjach prezentował wyjątkowo szeroki przekrój stylów takich jak: jazz, hard bop, mainstream jazz, soul jazz oraz jazz fusion, dzięki czemu bezpośrednio wpłynął on nie tylko na rozwój samego jazzu, ale całej sceny muzycznej. Wiele z jego utworów weszło do klasycznego kanonu muzycznego, stanowiąc inspiracyjną pożywkę dla pokoleń następujących po sobie artystów, tworzących najróżniejsze rodzaje muzyki. Również współcześnie utwory Silvera to niejednokrotnie podstawa wielu Dj’skich remiksów. Artyzm zawarty w releasach Warda, mimo wielu lat istnienia na muzycznej scenie pozostaje wiecznie żywy. Horace był i nadal nawet po swojej śmierci jest muzyczną ikoną, bez której wkładu współczesny muzyczny świat byłby o wiele bardziej uboższy i to pod każdym względem.

Kariera muzyczna Silvera rozpoczęła się w 1950 roku, kiedy trio, w którym grał na pianinie zostało zrekrutowane do współpracy przez Stana Getza. W efekcie Horace przeprowadził się do Nowego Yorku, gdzie wyrobił sobie szybko opinię świetnego kompozytora. W między czasie współpracował on również ze znaną formacją The Jazz Messengers, która stanowiła punkt zwrotny w jego karierze, przynosząc mu rozgłos za sprawą albumu „Horace Silver and The Jazz Messengers”. Znajdujący się tam pierwszy prawdziwy hit Silvera „The Preacher”, zaskarbił artyście uznanie zarówno w środowisku krytyków muzycznych, jak i stale powiększającej się rzeszy słuchaczy. W efekcie o Silverze zaczęło robić się coraz bardziej głośno, a artysta był wręcz rozchwytywany do uczestnictwa w coraz to nowszych projektach muzycznych.

W 1956 roku Silver założył swój własny kwintet, którego skład stał się później ogólnie przyjętym standardem – tenor saksofonowy, trąbkarz, pianista, basista oraz perkusista. Ich wystąpienia na żywo oraz kilka zjawiskowych releasów wydanych, dzięki Blue Note Records znacznie zwiększyły popularność Silvera mimo, że skład nowej formacji bardzo dynamicznie się zmieniał. Najbardziej znanym albumem Silvera z tego okresu jest krążek „Song for My Father”, który doczekał się dwóch wersji z 1963 oraz z 1964 roku. W latach 70-tych Silver rozwiązał swoją formację postanawiając poświęcić więcej czasu swojej żonie oraz skupić się na kompozytorstwie i tworzeniu tekstów piosenek. Po 28 latach współpracy zerwał kontrakt z Blue Note, zakładając własny niezależny label.

Dopiero w 1993 roku Silver powrócił pod skrzydła wielkich wytwórni, wydając kilka albumów, by następnie wycofać się ze sceny muzycznej w wyniku problemów zdrowotnych.

Horace Silver należy do jednych z najbardziej wpływowych muzyków jazzowych swojego pokolenia, którego twórczość oraz bezpośrednia pomoc dała wielu młodym artystom szansę na wylansowanie się w przestrzeni muzycznej. Horace przez cały okres swojej kariery zainspirował niezliczone rzesze twórców, ubogacając muzyczny świat w niewyobrażalny sposób. Pozostawiona dyskografia stanowi niewyczerpane źródło dla prawdziwie unikalnych muzycznych uniesień. Piosenki stworzone 50 lat temu w ogóle nie straciły na swojej aktualności, dalej będąc zdolnymi do przynoszenia solidnej dawki pozytywnych, muzycznych doznań. Takim poziomem artyzmu może pochwalić się prawdziwie niewielu muzyków. Horace Silver był legendą oraz ikoną, z której twórczością warto, czym szybciej się zapoznać.

Horace Silver