Hurts

Hurts fot. fot. www.informationhurts.com

Hurts

kraj: Wielka Brytania

gatunek: pop

Hurts to angielskie synthpopowe duo, którego skład tworzą wokalista Theo Hutchcraft oraz producent Adam Anderson. Grupa swoim unikalnym połączeniem różnorodnych stylów zmienia obraz świata elektro od 2010 roku. Do dziś wydali 3 albumy oraz całą masę singli i Ep, z których każdy wpisuje się w praktycznie nieprzerwane pasmo muzycznych sukcesów. Ich krążki pobijały najważniejsze notowania list przebojów między innymi w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Polsce oraz Finlandii. Melodyczny artyzm oraz wyjątkowo świeża muzyczna wizja sprawia, że Hurts cieszą się niesłabnącą popularnością na międzynarodowej scenie muzycznej.

Artyści poznali się podczas imprezy w Manchesterze, gdzie pod wpływem alkoholu zaczęli żywo dyskutować o muzyce. Zbliżone wizje zaowocowały zawiązaniem współpracy, która pozwoliła obu muzykom szybko zaistnieć w świadomości słuchaczy. Przez kilka pierwszych miesięcy artyści pozostawali ze sobą jedynie w kontakcie mailowym, przesyłając sobie teksty piosenek oraz dopracowując pierwsze strategie wydań. Po swoim pierwszym wystąpieniu jako kwintet o nazwie Bureau w 2006 roku w The Music Box w Manchesterze, zostali zauważeni przez profesjonalną wytwórnię – High Voltage Sounds, która szybko podpisała z nim kontrakt wydawniczy. W efekcie do obiegu trafił pierwszy singiel zatytułowany „After Midnight”/ „Doolhouse”. Niedługo potem formacja się rozpadła - powodem było założenie przez Hutchcrafta i Andersona nowej grupy o nazwie Daggers, która wydała wyjątkowo zjawiskowy podwójny singiel „Money” / „Magazine”.

Obie formacje pozwoliły artystom zaistnieć w świadomości odbiorców, prezentując dobitnie ich styl gry oraz unikalną melodyczną wizję. Grono ich fanów nieustannie się powiększało, śledząc z uwagą poczynania muzyków i czekając na ich kolejne releasy. Przez praktycznie cały 2008 rok Daggers budowali sobie renomę angażując się w liczne projekty muzyczne. Po nagraniu ballady „Unspoken” inspirowanej tragicznymi wydarzeniami A&R w Londynie, muzycy zdecydowali się na opuszczenie Daggers na rzecz stworzenia Hurts. „Unspoken” stanowi punkt zwrotny w karierze muzyków.

Głęboki, przejmujący styl miał być punktem wyjścia dla nowej twórczości, w której wreszcie po wielu latach odnaleźli się artyści. Hurts to wynik lat prób oraz doświadczeń, które zaowocowały wykształceniem się prawdziwie unikalnego muzycznego podejścia. Wielopoziomowe brzmienie dostarcza słuchającym solidnej, emocjonalnej muzycznej pigułki zdolnej poradzić sobie z wieloma współczesnymi życiowymi bolączkami. Muzyka Hurts jest zarówno dla ciała jak i duszy.

Hurts przebiło się do świadomości odbiorców w wyjątkowo niespotykany sposób. W 2009 roku duo nagrało amatorskie video zatytułowane „Wonderful Life”, które zamieściło na serwisie YouTube. Nagranie momentalnie stało się hitem nabijając sobie ponad 21 milionów odtworzeń i awansując do top 200 Najczęściej Odtwarzanych Video w historii tej strony. Efektem tej niesamowitej promocji było podpisanie kilku kontraktów z czołowymi wydawcami, co dało Hurts szerokie pole do manewru przy tworzeniu swoich nowych kompozycji.

Debiutancki album formacji zatytułowany „Happiness” pojawił się w sprzedaży w 2010 roku, momentalnie zdobywając sobie uznanie ze strony publiczności oraz krytyków muzycznych. Przed wydaniem krążka Hurts miało już wyrobioną renomę, dzięki swoim częstym występom festiwalowym oraz różnorodnym gigsom. W efekcie grunt był odpowiednio przygotowany do oszołomienia publiczności – co udało im się znakomicie. „Happiness” w pierwszym tygodniu sprzedało się w ponad 25 tysiącach egzemplarzy, co było rekordem 2010 roku pod względem szybkości sprzedaży debiutanckiego albumu. Krążek swoją unikalnością odbił się głośnym echem w Wielkiej Brytanii, plasując się na 4 pozycji w UK Albums Chart – o Hurts robiło się coraz głośniej, a muzycy ani myśleli żeby się zatrzymywać.

Echa po „Happiness” jeszcze nieprzebrzmiały, kiedy artyści udali się w intensywną trasę koncertową po Anglii, występując między innymi w Brighton, Leeds, Glasgow, Manchesterze, Birmingham, Bristolu oraz Londynie. Stworzony wcześniej singiel „Wounderful Life” cały czas trafiał w gusta szerokich, nowych rzesz słuchaczy – w Niemczech pokrył się platyną za sprzedaż w ponad 500 tysiącach egzemplarzy.

Kolejne single robiły zawrotną furorę, pokrywając się każdym kolorem metali szlachetnych. Idąc za ciosem w 2011 roku Hurts udali się w europejską trasę zahaczając o Ukrainę, Czechy, Polskę, Niemcy, Litwę, Estonię, Finlandię, Rosję, Białoruś, Serbię, Włochy, Grecję, Austrię, Szwajcarię, a kończąc na Wielkiej Brytanii. Ich muzyka szybko pokonywała wszelkie granice, będąc wyrazem prawdziwie niepowtarzalnego artystycznego dynamizmu.

Dwa kolejne albumy „Exile” (2013) oraz „Surrender” (2015) nie odchodzą daleko od stylu oraz wcześniej przyjętych konwencji, które prezentuje sobą „Happiness”. Krążki bardzo dobrze przyjęły się w środowisku muzycznym, jeszcze lepiej ugruntowując pozycję Hurts na międzynarodowej scenie. To brytyjskie duo dostarcza w swoich utworach całą masę unikalnych melodycznych doznań, które są w stanie przeniknąć słuchającego na wskroś. Dyskografia Hurts to wartościowy dodatek do codziennej playlisty, każdego poszukującego muzycznej odskoczni słuchacza. Jeśli jeszcze nie mieliśmy z nimi styczności, to czas najwyższy to zmienić.