Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Husky

Husky fot. facebook.com/huskysongs

Husky

kraj: Australia

gatunek: alternative, indie rock

Evan Tweedie, Gideon Preiss, Husky Gawenda i Luke Collins to artyści tworzący australijską formację Husky wykonującą swoje przeboje poprzez mieszanie takich muzycznych stylów jak: alternative, indie rock, americana oraz indie folk. Ich muzyczna wizja szybko pokonuje granice geograficzne, z roku na rok powiększając im grono zdeklarowanych fanów, wyczekujących z niecierpliwością na każdy kolejny release.

Formacja powstała w 2008 roku z inicjatywy kuzynostwa Husky’ego Gawenda oraz Gideonna Preissa, podchodząc do tworzenia utworów rockowych z zupełnie nowej perspektywy. Twórczość Husky inspirowana jest w dużej mierze, artystyczną liryczną głębią takich gwiazd i formacji jak Leonard Cohen czy The Doors. W ich utworach artyści odnaleźli doskonały punkt wyjścia dla realizacji własnej unikalnej wizji. Huksy z każdym swoim wydaniem tworzy nowe schematy muzyczne - nie powielają oni istniejących form, cały czas szukając jeszcze lepszego brzmienia oraz sposobów na pełniejsze wyrażanie ważnych dla słuchacza idei.  

Ich debiutancki album zatytułowany „Quiet Little Rage” powstał w wyniku tytanicznej pracy z materiałów nagranych w domowym studio, gdzie artyści spędzali każdą wolną chwilę. Po miesiącach ofiarnej harówki, grupa przekazała surowy materiał do obróbki Noah Georgesonowi, który doszlifował nierówne brzegi. Rezultatem był przepełniony folkowymi inspiracjami album, który w 2008 roku podbił serca słuchaczy, a Husky zapewnił stabilny rozwój dalszej kariery. Krążek bardzo ciepło przyjął się nie tylko w granicach Australii, wizja muzyczna oferowana przez artystów raz dwa pokonała granice rodzinnego kraju trafiając do słuchaczy z najróżniejszych środowisk. Tracki z „Quiet Little Rage” rozgrzewały eter australijskich stacji radiowych, a muzycy z Husky na stałe zadomowili się w świadomości rockmanów oraz rockmanek szukających nowych melodycznych doznań.  

Na drugi album grupy fani musieli poczekać prawie 3 lata. „Forever So” ukazał się na wydawniczym rynku w 2011 roku, otwierając formacji wiele furtek do nowych występów oraz współprac. Efektem rosnącej popularności było suportowanie chociażby takich artystów jak: Gotye, Devendra Banhart oraz Noah and the Whale. Najnowszy album „Ruckers Hill” wydany został w 2014 roku i nie odbiegał za bardzo od wcześniejszych konwencji. Mimo wspólnych cech wszystkich 3 albumów absolutnie nie można powiedzieć, że są one statyczne lub też skostniałe pod względem artystycznym. Mimo stosunkowo wąskiej dyskografii Husky zachowuje świeżość oraz unikalność swojej muzycznej wizji, idąc zawsze w stronę najwyższej jakości. Ich artystyczna perspektywa cały czas się dociera, a każdy release prezentuje sobą kolejny element stale powiększającej się, barwnej muzycznej układanki, która swoją kompleksowością porywa słuchacza.

Husky to formacja, która sprawdzi się jako doskonałe dopełnienie każdej codziennej playlisty, dostarczając wielu godzin pozytywnych muzycznych doświadczeń, które pozwolą efektywniej mierzyć się z codzienną zabieganą rzeczywistością. Wszyscy pragnący poznać nowe, ambitne i lekko elokwentne wydanie rocka, nie powinni przechodzić obok twórczości Husky obojętnie.