Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Ifi Ude

Ifi Ude fot. facebook.com/ifiude

Ifi Ude

kraj: Polska

gatunek: world music, avant pop, alternative

Ifi Ude, a właściwie Diana Ifeoma Ude jest polsko – nigeryjską wokalistką, kompozytorką, songwriterką oraz producentką muzyczną, która coraz bardziej intensywnie rozwija polską przestrzeń muzyczną swoimi zjawiskowymi kompozycjami.

Jej pierwsze pojawienie się na scenie było dość spontaniczne. Wystąpiła ona w trakcie jam session w opolskim radiu, u boku formacji Funkygor. Niebyła to ostatnia grupa, z którą współpracowała artystka. Przed wydaniem swojego debiutanckiego albumu w 2013 roku Ifi użyczała swoich umiejętności na potrzeby takich grup jak: Funkcjonalni, City, Szekspir, Harmonogram oraz Long Long.

W 2012 roku zaangażowała się razem z innymi artystami o afrykańskich korzeniach, którzy mieszkali w Warszawie w projekt, którego efektem były teledyski szlagierów warszawskich. Powstałe: „Nie masz cwaniaka nad warszawiaka", „Warszawa da się lubić" i „Jak przygoda to tylko Warszawie” sprawiły, że Ude stała się szybko rozpoznawalna przez publiczność, co w połączeniu z dojściem do półfinału trzeciej edycji programu „Must Be The Music: Tylko muzyka”, zbudowało jej odpowiedni grunt do przyszłego wydania swojej debiutanckiej płyty.

Jej pierwszy solowy krążek zatytułowany „Ifi Ude” ukazał się w 2013 roku szybko zdobywając sobie uznanie słuchaczy oraz środowiska krytyków muzycznych. Album otrzymał nominację do prestiżowej nagrody muzycznej Fryderyka 2014 w kategorii Debiut Roku. Melodyczne zróżnicowanie połączone z unikalną liryczną głębią sprawia, że kompozycje Ude potrafią przeniknąć słuchającego na wskroś, poruszając w nim po drodze najbardziej czułe ludzkie struny. Nie dziwi zatem specjalnie fakt, że muzyczną wizją artystki z roku na rok interesują się coraz większe rzesze odbiorców.

Ude realizuje się nie tylko na gruncie muzycznym, jest ona wykwalifikowaną  pisarką, której umiejętności tworzenia oryginalnych, angażujących oraz co najważniejsza pięknych treści potrafią przeniknąć praktycznie każdą rzeczywistość. Doskonałym tego przykładem jest wydanie jej debiutanckiej książeczki w 2013 roku skierowanej do najmłodszych pod tytułem „Zebra”.