Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Iza Lach

Iza Lach fot. fot. www.myspace.com/izalach

Iza Lach

kraj: Polska

gatunek: pop, electronic

Iza Lach (urodzona 14 maja 1989 roku) jest polską piosenkarką popową, songwriterką oraz kompozytorką, której kariera bardzo szybko rozwija się w krajowej przestrzeni muzycznej. Iza już jako dziecko wykazywała ponadprzeciętny talent muzyczny wygrywając jako pięciolatka w popularnym programie „Od przedszkola do Opola”. W późniejszych latach artystka zaangażowała się w ambitne projekty muzyczne, pozwalające jej na współpracę z czołowymi artystami ze świata muzyki. Współpraca z zespołem L.Stadt przy ich utworze „Superstar” szybko przyniosła jej popularność, a publiczność coraz uważniej zaczęła śledzić jej artystyczny rozwój.

Po niedługim czasie za pośrednictwem portalu Myspace z Izą skontaktowali się przedstawiciele polskiej filii EMI – w efekcie Lach szybko nagrała demo swojego debiutanckiego albumu, który pojawił się we wrześniu 2008 roku. Krążek „Już czas” promowany był przez singiel „Nie”. Oba releasy spotkały się z pozytywnym przyjęciem zarówno ze strony słuchaczy, jak i środowiska krytyków muzycznych.

„Już czas” jest wyjątkowym krążkiem, do którego powstania artystka czerpała inspiracje z własnego życia. Większość zjawiskowych kompozycji znajdujących się na albumie zostało stworzonych, gdy Iza miała 16 lat zaraz po rozstaniu ze swoim chłopakiem. Młodzieńczy dynamizm oraz świeżość wizji artystycznej przebija w każdej zwrotce i nucie jej utworów, trafiając w gusta nawet znacznie starszych odbiorców. Tytułowy track „Już czas” został napisany przez Izę, gdy miała zaledwie 13 lat – utwór był nominowany do „Superjedynek” w takich kategoriach jak: Debiut Roku, Przebój Roku oraz Płyta Roku.  

Jak widać na tym przykładzie Iza Lach to artystka, której umiejętności pisarskie stoją na najwyższym poziomie. Artystka cały czas rozwija zarówno swój warsztat pisarski jak i melodyczny, tworząc nowe urzekające kompozycje, coraz wyraźniej zaznaczając swoją obecność na scenie muzycznej.

Jej drugi studyjny album zatytułowany „Krzyk” wydany został w październiku 2011 roku. Krążek promowany był przez singiel „Nic więcej” – wydania te wpisały się w dotychczasowe pasmo sukcesów Izy, szybko zjednując jej nowe rzesze zdeklarowanych fanów oraz wprowadzając nowy powiew muzycznej świeżości w polską przestrzeń artystyczną. Utwór „Chociaż raz” z jej drugiego krążka można było usłyszeć między innymi w programach: Dzień Dobry TVN oraz Kuba Wojewódzki. Dzięki tej promocji popularność Izy szybko rosła, a przed artystką otwierały się nowe drzwi do współpracy.

W 2011 roku piosenka jej autorstwa zatytułowana „One By One” trafiła na album Mariny Łuczenko zatytułowany „Hard Beat”. W następnym roku Lach wzięła się za remixowanie, wygrywając konkurs na przeróbkę piosenki Snoop Dogga „Set It Off”. Współpraca z tym światowej sławy raperem pozwoliła na wydanie nowego albumu „Off the Wire” w 2012 roku. Krążek we wrześniu tego samego roku był nominowany do MTV Europe Music Awards 2012 w kategorii Najlepszy polski wykonawca. Następne albumy „Flower in the Jungle" (2014) oraz „Painkiller" (2014) świetnie wpisały się w gusta odbiorców oraz wcześniej przyjęty, urzekający styl muzyczny prezentowany przez Izę.