Teraz gramy

JAMIE FOXX

JAMIE FOXX fot. Wikiimedia Commons

JAMIE FOXX

kraj: USA

gatunek: pop

Eric Marlon Bishop (urodzony 13 grudnia 1967) znany lepiej pod swoi scenicznym pseudonimem, jako Jamie Foxx to amerykański aktor, wokalista, twórca piosenek oraz komik. W swoim artystycznym dorobku Jamie posiada między innymi Oskara oraz Golden Globe za liczne role filmowe, jednak kolekcja nagród stale powiększa się również o te muzyczne. W ostatnich latach Jamie zyskał szczególną popularność dzięki swojej roli w filmie Quentina Tarantino „Django Unchained”.

Foxx jest laureatem kilku muzycznych nagród Grammy za swoje zjawiskowe albumy, z których każdy uplasował się na wysokich miejscach w notowaniach US Billboard 200 – były to krążki: „Unpredictable” (2005), „Intuition” (2008), „Best Night of My Life” (2010), oraz „Hollywood: A Story of a Dozen Roses” (2015).

W 2003 roku Foxx wystąpił u boku Kanye Westa w jednym z jego najlepszych oraz najbardziej rozpoznawalnych utworów „Gold Digger”. Singiel szybko znalazł się na szczycie notowań światowych list przebojów, zapewniając Jamiemu rozgłos oraz otwierając drzwi do współpracy przy nowych projektach muzycznych. Zarówno publiczność, artyści jak i środowisko krytyków muzycznych było zafascynowane umiejętnościami Foxxa, w efekcie nowe propozycje współpracy nie tylko muzycznej, zaczęły się coraz częściej pojawiać.

Album „Unpredictable” ukazał się w obiegu w 2005 roku, odnosząc gigantyczny komercyjny sukces – w zaledwie jeden tydzień krążek sprzedał się w ponad 500 tysiącach egzemplarzy (do dziś jest to już ponad 2 miliony), szturmując pierwsze miejsca na najważniejszych listach przebojów.

Kolejne muzyczne releasy Foxxa jak album „Intuition” oraz single „Just Like Me” czy „Blame It”, wpisują się w praktycznie nieprzerwane pasmo sukcesów artysty. Stale rosnąca popularność, unikalna melodyczna wizja oraz zdolności wybijające Jamiego na tle innych artystów sprawiają, że jego gwiazda z każdym rokiem świeci coraz jaśniej. Jako aktor przenosi on wiele ze swoich scenicznych doświadczeń do studia nagraniowego, dodając innego poziomu artyzmu, nowo powstającym kompozycjom.

Jamie Foxx to artysta tak samo wielowymiarowy jak cała jego kariera. Wśród jego kompozycji można odnaleźć wszystko – porywającą melodię, profesjonalne przechodzenie z jednego stylu do drugiego, niesamowitą, przenikającą liryczną głębię, refleksyjność oraz niczym nieskrępowaną siłę życiową, przejawiającą się w solidnym zastrzyku melodycznej energii. Czegokolwiek nie oczekiwałoby się od muzyki, Jamie Foxx potrafi to dostarczyć i to w niesamowity sposób.