Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jack Peñate

Jack Peñate fot. Facebook Jack Penate

Jack Peñate

kraj: Wielka Brytania
gatunek: indie rock, soul, rockabilly

Jack Peñate (urodzony 2 września 1984 roku) jest angielskim muzykiem, wokalistą oraz songwriterem, tworzącym ambitne melodyczne kompozycje, łączące w sobie takie gatunki jak: indie rock, soul oraz rockabilly.

Zanim Jack podpisał swój profesjonalny kontrakt z wytwórnią muzyczną XL Recordings, intensywnie działał w przestrzeni londyńskich klubów oraz pubów, ugruntowując swoją pozycję w świadomości słuchaczy. Jego gigi szybko zjednywały mu nowych odbiorców, a prezentowana artystyczna wizja coraz bardziej się docierała. Doświadczenia nabyte podczas gry w najrozmaitszych lokalizacjach w Londynie, pozwoliły mu spojrzeć na samo pojęcie muzyki z zupełnie innej perspektywy. Dzięki tej świeżości podejścia, Jack Penate szybko wybił się na tle pozostałych brytyjskich artystów, torując sobie drogę do międzynarodowej kariery.

W 2006 roku Penate zaistniał w mainstreamowej świadomości muzycznej, wypuszczając dwa zjawiskowe releasy „Second, Minute or Hour” oraz „Got My Favourite”, które szybko zwróciły na niego uwagę szerszej publiczności. Nie zatrzymując się w 2007 roku Jack wydał „Spit At Stars EP” – wśród pozostałych kompozycji znalazły się między innymi: „My Yvonne", „Cold Thin Line" oraz cover piosenki Darondo Pulliama „Didn't I". Efektem wydanych singli i EP był nagły wzrost popularności (releasy zdobyły między innymi tytuł Singla Tygodnia w BBC Radio 1). Jack zaczął coraz intensywniej jaśnieć na muzycznym firmamencie, a jego melodie odbijały się coraz większym echem.

Na koniec 2007 roku Penate wydał swój pierwszy studyjny album zatytułowany „Matinee”, który momentalnie spotkał się z ciepłym przyjęciem zarówno przez fanów jak i środowisko krytyków muzycznych. Krążek swoim debiutem szybko uplasował się w pierwszych dziesiątkach czołowych brytyjskich notowań muzycznych, zapewniając Jackowi spory rozgłos.

W 2009 roku po dwóch latach intensywnej pracy oraz eksperymentowania z nowymi rodzajami brzmienia, Jack Penate wydał swój drugi studyjny album pod tytułem „Everything Is New” (promowany przez singiel „Tonight’s Today”). Krążek szybko wpisał się w dotychczasowe pasmo muzycznych sukcesów Jacka.

Artysta pojawiał się wielokrotnie na scenach czołowych brytyjskich festiwali muzycznych – miedzy innymi na Glastonbury, Oxford Zodiac czy w Leeds. Intensywność jego performance’u zawsze porywała publiczność sprawiając, że gdziekolwiek Jack by się nie miał pojawić, zawsze ciągnęły tam tłumy. Penate to artysta, którego twórczość potrafi pociągnąć człowieka do tańca, jak i zatrzymać w miejscu swoim głębokim liryzmem. Dzięki temu muzyk od lat potrafi doskonale wpasować się ze swoim stylem, w rosnące oczekiwania odbiorców, dostarczając im tego, czego muzycznie najbardziej potrzebują. Pełne zdeklarowanie na tworzenie jedynie najwyższej jakości muzyki, jak i świeżość oraz ponadczasowość jego kompozycji sprawia, że Jack Penate jest wykonawcą, który w istotny sposób wpłynął na rozwój, nie tylko brytyjskiej sceny muzycznej. Jego albumy, single oraz EP stanowią ciekawy, ambitny oraz przejmujący zbiór kompozycji, których dołączenie do codziennej playlisty, pozwoli na wielogodzinne cieszenie się nowymi wysublimowanymi melodycznymi doznaniami.