Jackie Allen

Jackie Allen fot. liedcenter.org

Jackie Allen

kraj: USA
gatunek: jazz

Jackie Allen (urodzona 19 lutego 1959) to amerykańska wokalistka, kompozytora oraz nauczycielka jazzowa, która swoją twórczością bezpośrednio przyczyniła się do rozwoju tego gatunku muzyki na całym świecie. Styl muzyczny Jackie inspirowany jest przez twórczość zarówno popowych jak i folkowych wykonawców, co daje się wyraźnie usłyszeć w jej zjawiskowych kompozycjach. Łączenie ze sobą różnorodnych rodzajów brzmienia powołuje do życia utwory, które na długo zapadają w pamięć i są w stanie idealnie trafić w gusta odbiorców z najróżniejszych środowisk. Allen jest szczególnie ceniona w środowisku muzycznym za swoją zdolność do nowej, unikalnej interpretacji tradycyjnych jazzowych ballad, z których na powrót wydobywa ich niesamowite piękno, dostosowując przekaz do aktualnych czasów.

W 1990 roku Jackie przeniosła się do Chicago gdzie skomponowała oraz samodzielnie wyprodukowała swój pierwszy release „Never Let Me Go”, dla małej wytwórni muzycznej Lake Shore Jazz. Nagranie szybko zdobyło sobie dużą popularność – awansując do pierwszej dwudziestki notowania Gavin Jazz Charts, gdzie utrzymywało się przez trzynaście tygodni.

W efekcie Jackie zwróciła na siebie uwagę szerszej publiczności, dając wyraźny sygnał, że na muzycznym jazzowym firmamencie zaczyna coraz intensywniej jaśnieć nowa gwiazda. Niedługo potem Jackie zainteresował się producent muzyczny Ralph Jungheim, dzięki któremu podpisała kontrakt z wytwórnią Naxos Records. Dzięki Jungheimowi Jackie rozpoczęła tworzenie nowych kompozycji, które szybko okazywały się hitami. Idąc za ciosem wyruszyła w trasę koncertową po Azji, będąc między innymi pierwszą jazzową artystką, która pojawiła się na Festiwalu Muzycznym w Pekinie.

Pod koniec lat 90-tych Allen rozpoczęła współpracę z pianistką Judy Robert. Początkowo nowy projekt muzyczny był tylko eksperymentem, jednak w miarę nabierania tempa i wzrostu popularności, przerodził się w coś poważniejszego. Duo dało kilka ciepło przyjętych koncertów, owocujących wydaniem „Santa Baby in 2000”, które weszło do kanonu klasycznych kawałków jazzowych w okresie świąt.

Od 2002 roku Allen występuje oraz nagrywa w oparciu o pomoc praktycznie tych samych artystów, których trzon stanowią: John Moulder (gitara), Dane Richeson (perkusja) oraz Hans Sturm (bas). Dzięki długoletniej współpracy muzycy rozumieją się praktycznie bez słów, będąc zdolnymi do pełniejszego wyrażenia unikalnej artystycznej wizji Allen. Poza rozwojem swojej kariery muzycznej, Jackie zawsze intensywnie działała na rzecz edukacji muzycznej. Pracuje ona nieprzerwanie jako nauczycielka od 1989 roku, rozwijając świadomość oraz umiejętności muzyczne swoich studentów. Jej profesjonalna wiedza oraz unikalne podejście do zagadnień muzycznych, czyni z niej jedną z najlepszych mentorek dla każdego chcącego się artystycznie rozwijać młodego człowieka. Kilkoro z jej wychowanków odniosło sukces, wśród których wymienić można takich wokalistów jak: Jerry Grillo, Eugenia Elliot oraz Karen Marguth.

Jeśli poszukujemy zjawiskowego oraz przejmującego muzycznego wymiaru, który zapewni nam wiele godzin wyjątkowych melodycznych doznań, to z pewnością nie możemy przejść obok twórczości Jackie Allen obojętnie.