Jakatta

Artysta RadioZET fot. RadioZET

Jakatta

kraj: Wielka Brytania
gatunek: house, disco

Dave Lee (urodzony 18 czerwca 1964) to brytyjski Dj oraz producent muzyczny, który od lat swoją twórczością rozwija międzynarodową scenę house’u oraz disco. W trakcie swojej kariery Dave wydawał pod całą masą artystycznych pseudonimów, Jakatta to zaledwie jeden z nich. Wśród innych projektów wymienić można: Joey Negro, Doug Willis, Raven Maize, czy Sessomatto. Pod szyldem Jakatta udało mu się uplasować w pierwszych czterdziestkach najważniejszych światowych notowań muzycznych, z takimi utworami jak: „American Dream", „So Lonely" oraz „My Vision".

Obsesja muzyczna Dave zaczęła się w późnych latach 70 – tych, kiedy to zaczął kolekcjonować nagrania disco, soulowe oraz funkowe, chłonąc dźwięki jak gąbka wodę. W efekcie w latach 80 – tych Dave wyrobił sobie renomę, dzięki projektowi Demix oraz swojemu własnemu labelowi Republic Records, które było odpowiedzialne za wydanie serii wyjątkowo dobrze przyjętych albumów kompilacyjnych (np. „The Garage Sound Of Deepest New York”).

W 1987 roku Lee rozpoczął współpracę z Mikiem Chealem oraz Dj Markiem Ryderem, zakładając nową formację M-D-Emm. Była ona odpowiedzialna za pierwszy release dla wydawnictwa Lee. „Get Busy (It’s Partytime)” oraz następne wydane single pod szyldem Republic, odbijały się głośnym echem w środowisku muzycznym, stabilnie zwiększając popularność nie tylko nowej formacji, ale również każdego z artystów. W 1989 roku trio przebiło się ze swoimi klubowymi hitami do sceny undergroundowej pod nowym pseudonimem Raven Maize. W tym czasie muzycy w swoich kompozycjach skupiali się głównie na wykorzystywaniu oraz samplowaniu stylu disco – doskonałym przykładem jest utwór „Together Forever”. Współpraca z Raven Maize dała Lee możliwość na wyrobienie sobie opinii profesjonalnego muzyka oraz producenta, co w następnych latach pozwoliło mu na rozpoczęcie wielu pobocznych projektów muzycznych (jednym z nich jest między innymi Jakatta). 

W 1990 roku najbardziej zjawiskowe alter ego Lee – Joey Negro, wydał swój debiutancki singiel „Nu Groove”. Po gigantycznym sukcesie singla Lee wrzucił się w wir istniejących projektów, wydając wiele kompozycji, które podbijały już nie tylko brytyjską scenę muzyczną. Każdy release stanowił osobny element, wielkiej oraz unikalnej muzycznej mozaiki. Pomysły artystyczne Lee zdawały się nie mieć końca. Cały czas eksperymentował on z nowymi rodzajami brzmienia zarówno do projektów solowych, jak i grupowych. Tytaniczna praca zwracała się – zjednując artyście szerokie rzesze zdeklarowanych fanów, którzy uważnie śledzili jego każdy muzyczny krok.

Dave Lee swoją twórczością przyczynił się znacznie do rozbudowania światowego muzycznego dorobku. Jego kompozycje stanowią niewyczerpane źródło muzycznych inspiracji dla twórców z całego świata. Lee w trakcie swojej kariery nieustannie przesuwał muzyczne granice, nadając tempo rozwoju oraz tworząc nowe schematy kompozycyjne. Jest on nie tylko brytyjską ikoną muzyki house oraz disco, ale światowym ewenementem artystycznym, bez którego unikalnej wizji współczesny wymiar muzyki były znacznie bardziej ubogi.

Zbiór remixów, kompilacji, singli, Ep oraz albumów Lee jest mówiąc najprościej gigantyczny (i stale się powiększa). Każdy projekt dostarcza nowej muzycznej perspektywy, która przynosi wiele godzin prawdziwie unikalnych doznań. Dave Lee razem ze swoimi kompozycjami doskonale dopełni każdą muzyczną playlistę, zapewniając solidny zastrzyk pozytywnej melodycznej energii.