Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jakwob

Jakwob fot. Wikimedia Common

Jakwob

kraj: Wielka Brytania
gatunek: elektronika, house, trip-hop

James Edward Jacob (urodzony 28 marca 1989) znany lepiej pod swoim scenicznym pseudonimem jako Jakwob, to angielski multiinstrumentalista, Dj oraz producent muzyczny, tworzący w wyjątkowo szerokim spektrum melodycznych gatunków. Jakwob jest związany głównie z elektroniką, jednak nie zamyka się na inne gatunki muzyczne. W swoich kompozycjach perfekcyjnie łączy on ze sobą inspiracje, których dostarcza: house, trip hop, post-dubstep, UK garage, drum and bass oraz folk. Efektem są złożone, wielopoziomowe przeboje, które nadają się doskonale zarówno do rozgrzewania dance flooru każdej imprezy, jak i do leniwego zalegania na kanapie, czy fotelu z mocno przyciśniętymi do uszu słuchawkami.

Jakwob zaczął tworzyć swoją muzykę mając zaledwie 10 lat. W swoich kompozycjach inspirował się wszystkim, co było pod ręką i co robiło na nim wrażenie. Jako nastolatek szybko przeszedł od jazzu, do death metalu oraz folku. Wydawać by się mogło, że połączenie tak bardzo przeciwstawnych gatunków jest niemożliwym do zrealizowania lub, że efekt będzie co najmniej przerażający. Nic bardziej mylnego. James doskonale udowadnia poziom swoich umiejętności, czyniąc niemożliwe możliwym i to w sposób, który przenika słuchającego na wskroś, dostarczając mu każdorazowo solidnej dawki pozytywnych emocji.  Muzyczny styl Jamesa jest rozpoznawalny głównie poprzez crossoverowe podejście, dzięki czemu dostarczane kompozycje są w stanie świetnie utrafić w potrzeby muzyczne odbiorców, wywodzących się z różnych środowisk. Muzyka Jakwoba jest prawdziwie egalitarna – każdy jest w stanie szybko znaleźć w niej coś dla siebie.

Jakwob zaistniał w mainstreamowej świadomości muzycznej, dzięki kompozycji „Starry Eyed”. Po jej wydaniu blogosfera zwróciła szczególną uwagę na artystę, śledząc uważnie jego poczynania muzyczne. Szybko stało się jasne, że na scenie pojawiła się nowa gwiazda, niosąca ze sobą długo wyczekiwany powiew melodycznej świeżości. W rezultacie popularność Jamesa szybko się zwiększała, a pod jego muzyczny sztandar coraz szybciej garnęły się masy ciekawych jego możliwości fanów.

Jakwob wydał swój debiutancki album zatytułowany „The Prize” w 2012 roku, krążek przyjął się wyjątkowo ciepło w międzynarodowym środowisku. Mimo stosunkowo krótkiego istnienia na scenie muzycznej James jest artystą, który bezpośrednio wpływa na jej rozwój. Jego remixy, kompilacje oraz uczestnictwo w projektach z czołowymi światowymi artystami sprawiają, że fani unikalnych, wysublimowanych dźwięków na całym globie, dostają możliwość słuchania prawdziwie wielopoziomowej muzyki. Jakwob realizuje się głównie jako remikser, występując na żywo w wielu prestiżowych lokalizacjach na terenie Wielkiej Brytanii. Jego koncerty zawsze cieszą się dużą popularnością, gromadząc liczne tłumy spragnione pozytywnych muzycznych doznań.

Jakwob to doskonała odskocznia od codziennych, często skostniałych muzycznych schematów. Artysta ten jest w stanie dostarczyć wielu godzin zjawiskowej melodycznej przygody, w której każdorazowo odnajdywać będziemy zupełnie nowy wymiar muzycznego artyzmu. Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji zaznajomić się z twórczością Jamesa, to czas najwyższy to zmienić.