Słuchaj
Robert Karpowicz, Marcin Sońta , Aga Kołodziejska
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Mateusz Ptaszyński
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jamelia

Jamelia fot. Jamelia

Jamelia

Brytyjska wokalistka R&B. Jest także aktorką, modelką i prezenterką w telewizji.

Pierwszy singiel Jamelii ukazał się w 1999 roku, kiedy miała zaledwie 18 lat. Artystka została odkryta przez Parlophone jeszcze wcześniej, bo w wieku lat 15. W ciągu półtora roku cztery piosenki Jamelii trafiły na notowanie 40 największych przebojów, w tym singiel 'Money', który przed wydaniem 'Superstar' był jej największym sukcesem (dotarł do 5 miejsca). W marcu 2001 roku Jamelia urodziła córeczkę i 2 lata poświęciła całkowicie na wychowywanie dziecka.

Jamelia gromadziła pomysły i piosenki, z jednej strony ciesząc się każdą chwilą spędzoną z córką, z drugiej jednak strony, z niecierpliwością oczekując na szansę powrotu na scenę, żeby sprawdzić się raz jeszcze. W czerwcu 2003 roku powróciła z singlem 'Bout', który napisała wspólnie z C Swing (poprzednia współpraca z C Swing zaowocowała 'Money'). 15 września ukazał się singiel 'Superstar', zapowiadający płytę 'Thank You'. Płyta napisana głównie przez Jamelię, ale niektóre z utworów powstały we współpracy z innymi artystami, np. na 'Club Hoppin', występuje Bubba Sparxxx, a na 'Off Da Enz' - Asher D z So Solid Crew. Utwór 'See It In A Boy’s Eyes' napisał specjalnie dla Jamelii Chris Martin z Coldplay.

Płyta ukazała się w 2004 roku. Po dwuletniej przerwie związanej z narodzinami drugiego dziecka, Jamelia powrócił z nowym albumem 'Walk With Me'. Płyta zawiera 12 nowych nagrań, a zapowiadał ją singiel 'Something About You'. Jamelia zdobyła wiele nagród MOBO, otrzymując statuetkę w każdej kategorii, w której była nominowana i zwyciężając również w tej najbardziej prestiżowej - 'Najlepszy artysta brytyjski'. Podczas rozdania nagród magazynu Q, Jamelia nagrodzona została w kategorii 'Najlepszy Singiel', za piosenkę “See It In A Boy’s Eyes”, napisaną wspólnie z Chrisem Martinem. Wokalistka w międzyczasie podpisała również kontrakt z agencją modelek ICM i została twarzą (i nogami) marki Pretty Polly.

W 2007 roku Jamelia wydała kolejny album. Była to płyta "Superstar - The Hits". W kwietniu tego w Łodzi odebrała statuetkę przyznawaną przez jedną z polskich stacji radiowych w kategorii artystka roku - świat. Jej ostatnia płyta ujrzała światło dzienne w 2009 roku. Była to składanka "Jamelia - The Collection".  

Ma dwie córki: Teja (ur. w 2001 roku) i Tiani (ur. w 2005 roku). Jest także aktorką, modelką i prezenterką w telewizji.

Oficjalna strona: www.jamelia.com